Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      TİRE ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
CEVAT GÖK BÜSTÜ- KARŞIYAKA

İzmir ve Karşıyaka futbolunun sembol isimlerinden olan, duayen teknik direktör Cevat Gök'ün büstü yarın yaşadığı mahalle olan Alaybey Mahallesi'ndeki Tahsin Bor Parkı'nda açılacak.

Saat 11.00'de yapılacak olan törene Cevat Gök, ailesi, yakınları, sevenleri ile Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, meclis üyeleri, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği üyeleri ve Karşıyakalılar katılacak.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Değerlerimizi yaşarken anmak onları ölümsüzleşitrmek istiyoruz. Bunlardan birisi de Cevat Babadır" dedi.
Futbol tarihimizde “Baba” lakabı taşıyan az sayıda futbolcu vardır ki bunlar sadece oynadıkları takımın değil diğer takımların taraftarlarınca da sayılıp sevilirler; Baba Hakkı, Baba Gündüz, Baba Recep gibi. Bu isimler gibi ulusal çapta ünlü olmamakla birlikte İzmir futbol camiasında çok tanınıp sevilen Cevat Gök de “Baba Cevat” adıyla anılır. Baba Cevat sadece formasını giydiği Karşıyaka’nın değil tüm İzmirli futbolseverlerin saygı duyduğu bir isimdir. Futbolu bıraktıktan sonra görev yaptığı çeşitli kulüplerde yüzlerce genci yetiştirerek kendisine yakıştırılan lakabın hakkını veren Cevat Gök son derece mütevazı bir insan olduğundan kendisini konuşmaya talebesi ve yardımcısı, TÜFAD İzmir Genel Sekreteri Hasan Aral’ın yardımıyla ikna ettik.Cevat Gök altmış yılı aşkın bir süredir İzmir Karşıyaka’nın Alaybey semtinde yaşıyor ama İstanbul’da dünyaya gelmiş. Burada geçen çocukluk ve gençlik yıllarını şöyle anlatıyor: “1928’de İstanbul’da doğdum. Küçükpazar’da doğup büyüdüm. Ben küçükken babam vefat etmişti. Altı kardeştik, iki kız dört oğlan. Ben dördüncü çocuktum. Babam ölmüştü ama top oynadığım için annem kızar, beni döverdi. Ders çalışmamı isterdi. Ayakkabıların altı köseleydi. Çabuk eskimesin diye kabara çakardık. O zaman bizim semtte iki takım vardı. Biri Halk Partisi’nin kurduğu Küçükpazar Gençlik kulübüydü. Diğeri mahallelinin kurduğu bir takımdı. Hal yakın olduğu için semt sakinleri genelde kabzımallardı. Küçükpazarlılar Vefa’yı tutardı. Kör Galip vardı Vefa’da. Çok iyi bir topçu ve efendi bir insandı.”

Cevat Gök. Büyük bir vefa örneği gösteren Karşıyaka Belediyesi, Ağustos 2015’te, İzmir futboluna çok büyük emeği geçen Cevat Baba’nın büstünü, onun yaşadığı evin bir sokak ötesindeki parka yerleştirdi. Büstün üstündeki örtüyü onlarca talebesinin alkışları eşliğinde indirdi Cevat Baba. Kavurucu Ağustos sıcağına rağmen açılış törenine katılan büyük kalabalık, ona duyulan sevginin göstergesiydi.

KAYNAK: https://dinyakos.com
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
CEVAT GÖK BÜSTÜ- KARŞIYAKA Fotoğraf Galerisi