Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      TİRE ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
KARŞIYAKA ANIT VE DEMOKRASİ MEYDANI - KARŞIYAKA

Demokrasi ve Anayasa Meydanı,

Türkiye'nin İzmir ilinin Karşıyaka ilçesinde yer alan bir meydandır. Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı meydanda bulunmaktadır. Meydan, ilçede gerçekleştirilen birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Mayıs 1967'de kurulan Karşıyaka Atatürk Anıtı Yaptırma ve İlkelerini Yaşatma Derneği, Karşıyaka'da Mustafa Kemal Atatürk'e adanan bir anıt yapılması için Mayıs 1971'de proje yarışması açtı. 10 Kasım 1971'de sonucu açıklanan yarışmayı heykeltıraş Tamer Başoğlu ve mimar Erkal Güngören'in tasarımı kazandı. Cumhuriyetin ilanının 50. yıl dönümü anısına yapılması kararlaştırılan ve 1,2 milyon liraya mal olması planlanan anıt, Karşıyakalıların bağışlarıyla 1972'de inşa edilmeye başladı ve 26 Ekim 1973'te törenle açıldı.

Mayıs 2015'te bakımsızlık ve korozyon nedeniyle yıpranan anıtın yıkılarak yerine daha büyüğünün yapılacağı duyuruldu. İzmir Valiliği anıtın "can ve mal güvenliği için risk oluşturduğunu" raporladı. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da anıtın "tarihî eser" niteliğinde olmadığını belirterek yenilenmesinin önünü açtı.
Nisan 2017'de yapılan ihale sonrasında 6,8 milyon lira bedel karşılığında yüklenici firma ile sözleşme imzalandı. 12 Haziran 2017'de anıtın yıkımı gerçekleştirildi. Belediyenin yıkım kararının iptali için açılan davada önce yürütmeyi durdurma talebi, daha sonra da davanın kendisi idare mahkemesince reddedildi. Yaklaşık bir yıl süren yapım çalışmalarının ardından tamamlanan anıtın açılışı 12 Mayıs 2018'de yapıldı.

Anıtın altındaki 110 m2'lik alanda oluşturulan Kadına Saygı Müzesi, 3 Kasım 2018'de ziyarete açıldı. Müzede cumhuriyet tarihinde yeri olan yüz kadının yaşam öyküleri derlendi. Anıt, 2018 Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri'nde Çok Amaçlı Kullanım Mekânlarının Geliştirilmesi ve Kamu Kullanım Alanlarının Geliştirilmesi kategorilerinde hem Avrupa Ödülü hem de Dünya Ödülü'ne layık görüldü.

Mimari

Anıt, zeminden eğrisel biçimde çıkan ve bronz kuşaktan geçtikten sonra dik olarak yükselen yedi beton dikmeden oluşmaktadır. Atatürk İlkeleri'ne atfen başlangıçta altı tane olması planlanan dikmeler, Adalet Partili İzmir Belediye Başkanı Osman Kibar'ın itirazı sonrasında yediye çıkarıldı.
Dikmelerin yükselişi, Türkiye'de kadın haklarının gelişimini simgelemektedir. Bronz kuşağın merkezinde Mustafa Kemal Atatürk'ün kabartması yer alırken diğer yerlerinde Zübeyde Hanım, mermi taşıyan, kucağındaki çocuk ile diz çöken, oy sandığı önünde oy kullanmak için sıra bekleyen, kitap yazan ve okuyan birkaç kadın, zeytin dalı taşıyan bir çocuk, makine ve fabrika kabartmaları bulunmaktadır.

Orijinal anıtın boyu 15,54 m (51,0 ft) iken yerden 3,8 m (12 ft) yükseklikten başlayan bronz kuşağın yüksekliği 1,4 m (4,6 ft), çapı 6,5 m (21 ft) idi.[1][5][7] Büyütülerek yenilenen anıtın dikmelerinin en alçağı 35,5 m (116 ft), en yükseği 41,7 m (137 ft) boyundayken yerden 9 m (30 ft) yükseklikten başlayan bronz kuşağın yüksekliği 3,5 m (11 ft)'dir.

KAYNAK: WİKİPEDİA
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
KARŞIYAKA ANIT VE DEMOKRASİ MEYDANI - KARŞIYAKA Fotoğraf Galerisi