Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      BORNOVA HANLARI
      KINIK HANLARI
      KEMALPAŞA HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
Tarihi Çarşı / Bedesten - (Menemen)

Menemen İlçemiz tarihi mevkilerinden Arasta caddesi (Bedesten)’ de ve tarihi İpek Yolu’nun son konaklama yeri olan tarihi çarşı ve Taşhan’ın da içinde bulunduğu kent merkezindeki çalışmalar Menemen Belediyesi, sokak sağlıklaştırma projeleri adı ile tarihi kent merkezinden başladı .

“Amacımız, Menemenimizin tarihi güzelliklerini farklı ve dikkat çekici projelerle aslına da uygun bir biçimde yenilemek ve ön plana çıkarmak” diyen Menemen Belediyesi, tarih kokan kent merkezinde kültür varlıklarını korumak ve bölgeyi turizme kazandırmak amacıyla başlatılan Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Uygulama Yapım İşi Projesi’nde, ihaleyi alan firmaya yer teslimi yapıldı.
Proje kapsamında Menemen Merkez, Pazarbaşı, Camikebir ve Gaybi Mahallesi ile Soğan Pazarı Sokak, İpek Pazarı Sokak Mehmet Paşa geçidi sokakları ve Ağırdır Mahallesi’nde yer alan Kesik Göğüs Sokak’ta düzenleme ve kentsel tasarım uygulama yapım işlerine başladı.

Yaklaşık 1 yıl sürmesi beklenen çalışmalarda, Proje dâhilindeki sokak ve caddelerdeki binaların dış cephelerini ve çatılarını tarihi dokuya uygun restore edeceğiz. Altyapı çalışmaları sonucunda yollarımıza Arnavut kaldırımlar döşenecek. Aydınlatmalar ve çevre düzenlemeleriyle birlikte geleneksel çarşı kültürünü canlandıracağız.

“Taşhan, bedesten, hamam ve camiden oluşan tarihi çarşımız, beylikler döneminden günümüze kadar ulaşan kültür mirasımızdır. O dönem kervanlarımız, Manisa’dan sonra Tarihi İpek Yolu’nun son durağı olan Menemenimizde konaklayıp alışverişlerini bu tarihi çarşıda yaparlardı. Bizler de Menemen Belediyesi olarak ilçemizin değerlerine sahip çıkmak, korumak ve tarihi çevre bilinci oluşturmak adına, eski Menemen merkezimizde Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni hayata geçiriyoruz.


KAYNAK: YAZILI BASIN (EGE POSTASI- 06.07.2023)
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ (BAZI FOTOĞRAFLAR BASINDAN)
Tarihi Çarşı / Bedesten - (Menemen) Fotoğraf Galerisi