Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
YENİKALE ŞEHİTLİĞİ – İNCİRALTI -BALÇOVA - İZMİR

İzmir’de mevcut 17 şehitlik arasında Osmanlı döneminden kalan en eski şehitlik Yenikale Şehitliği’dir.

Şehitlik, Birinci Dünya Harbi’nde İtilaf Devletleri filosunun . 05 – 15 Mart 1915 tarihlerinde İzmir’i bombardımanı sırasında Yenikale (Sancakkake)’de şehit düşen askerlerimiz adına Sancakkale’nin hemen arkasına tesis edilen Yenikale Şehitliği’ne gömüldü, kitabe dikildi.

Şehitlikte 3 şehit yatmaktadır. Mermer kaidenin üzerinde II. Abdülhamit’in tuğrası bulunmaktadır.

SANCAKBURNU (YENİKALE) TARİHİ

Sancakburnu Kalesi, Türkiye'nin İzmir şehrinde yer alan bir kaledir. Günümüzde Balçova ilçesine bağlı İnciraltı Mahallesi'nde bulunan kale, Sadrazam Köprülü Mehmed Paşa'nın emriyle İzmir Körfezi'nin güneyindeki Sancakburnu'nda 1666'da inşa edildi.

Kalenin yapımında şehirdeki antik tiyatronun taşları kullanıldı. Gediz Nehri'nin taşıdığı alüvyonlarla sığlaşan nehir ağzı ile karşı kıyıdaki Sancakburnu arasındaki kısmın körfezin en dar yeri olması nedeniyle kalenin inşası, körfezdeki gemi trafiğinin kontrol altına alınmasını sağladı.

1645 yılına kadar yabancı gemiler vergi ödemeden İzmir Limanı’na girer, serbestçe ticaret yapardı. Şehir savunmasına ek olarak İzmir Limanı'na uğrayan gemilerin gümrük vergisi ödemeden limandan ayrılmasının da önüne geçildi. Yeni inşa edilen kaleye Manisa Kalesi'nin askerleri gönderildi. Kalenin inşa edilmesiyle birlikte İzmir Liman Kalesi'nin önemi azaldı.

Bu tedbirin alınmasından sonra yabancı gemiler kalede dalgalanan bayrağımızı selamlamaya, gümrük vergisi ödemeye başladı. Yeni yapıldığı için “Yenikale”, kalede dalgalanan bayrağımız nedeniyle “Sancakkale” adıyla anılmaya başladı. İzmir Körfezi’ne giriş çıkış yapan gemilerin geçişlerini tamamen kontrol altına aldı, Boğazkesen görevi yapmaya başladı. Kaleye yerleştirilen toplar İzmir’i işgale yeltenenlere caydırıcı oldu.


1688 İzmir depremi nedeniyle harabeye dönen kale, onarılarak 1691'de yeniden faaliyete sokuldu.

1828'de bir kez daha onarılan kaleye tabyalar eklendi. Mayıs 1877'de Almanya'dan getirilen Krupp topları kaleye yerleştirildi

I. Dünya Savaşı devam ederken 5 Mart 1915'te, İngiliz ve Fransız gemileri kaleye saldırdı. 10 Mart'a kadar devam eden saldırılar, gemilerin kaleyi aşamayıp geri çekilmesiyle son buldu. Yenikale (Sancakkake)’de şehit düşen askerlerimiz Sancakkale’nin hemen arkasına tesis edilen Yenikale Şehitliği’ne gömüldü, kitabe dikildi.

Günümüzde askerî bölge olan kalede Yenikale Özel Eğitim Merkez Komutanlığı faaliyet göstermektedir.

KAYNAK: KENT YAŞAM
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
YENİKALE ŞEHİTLİĞİ – İNCİRALTI -BALÇOVA - İZMİR Fotoğraf Galerisi