Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
      KONAK MERKEZ MİRASLARI
      SELÇUK MİRASLARI
      BAYRAKLI MİRASLARI
      ÖDEMİŞ MİRASLARI
      GAZİEMİR MİRASLARI
      DİKİLİ MİRASLARI
      TİRE MİRASLARI
      KARŞIYAKA MİRASLARI
      BAYINDIR MİRASLARI
      BERGAMA MİRASLARI
      BORNOVA MİRASLARI
      ÇEŞME MİRASLARI
      FOÇA MİRASLARI
      URLA ENDÜSTRİ MİRASLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
ESKİ TABAKHANE VE ÇIRÇIR FABRİKASI – BERGAMA -

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bergama’nın tarihi Üç Kemer Köprüsü’nün yanı başında, tarihi Selinos Deresi yamacında Bazalika’nın hemen yanı başında yer alan binalar, restorasyon çalışmasının başlamasıyla yılların ilgisizliğinden kurtulmaya adım atmış oldu. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışmaların ardından binalar yıkılma tehlikesinden kurtularak yeniden yaşam bulacak.

Topçu Kışlası olarak adlandırılan bölgedeki 19. yüzyıl sonlarında inşa edilen, uzun yıllar tabakhane ve çırçır fabrikası olarak Bergama’ya hizmet eden tarihi binaların restorasyon çalışmalarına başlandı.
Üç bin yıllık tarihi kent Bergama’da hayata geçirilecek Selinos Antik Kanal Projesi’nin tamamlayıcısı niteliğindeki restorasyon çalışmaları, ilçeyi turizme hazırlıyor. Atıl durumdaki tarihi iki bina, restoran ve Parşömen Müzesi– kafe olarak bölgenin cazibe merkezi olması yolunda lokomotif görevi üstlenecek.
Çalışmalar yaklaşık bir yıl sürecek


TABAKHANE (DERİ İŞLEME ATÖLYESİ – I)

İslamsaray Mahallesi Eski Topçu Kışlası yanı..
Yapı, dikdörtgen planlı olup, yüzölçümü 484.70 m2 dir. Binaya giriş kuzeyden ve üç ana giriş ile sağlanmaktadır.

Deri işleme usulleri gereği Bergama çayı (Selinos) kenarına inşa edilmiştir. Üç Kemer Köprüsü’nün batısındadır. Yapı, doğuda tek küçük oda, batıda ise daha büyük odadan ibarettir.

Binaya üç ana giriş mevcuttur, ortadaki ana giriş kapısı kemerlidir ve dikdörtgen andezit bloklarla çevrilidir. Yapı, tuğla ve andezit taş bloklar kullanılarak almaşık olarak yapılmıştır. Kuzey yüzündeki 4 adet pencere andezit bloklarla çerçevelidir. Ana giriş kapısı sağında mermer yazıt parçası mevcuttur.
Bina beş büyük odaya bölünmüştür. Bölmeler, iç mekândaki girişler andezit kesme bloklar ile çevrilidir. Ahşap çatı kiremitle kaplıdır.
Doğuda yer alan tek odalı yapıya dıştan merdiven ile çıkılır. Dikdörtgen planlıdır. Yapı iki katlı olup, doğu tarafından bodrum katına giriş kapısı yer alır.TABAKHANE (DERİ İŞLEME ATÖLYESİ ) – II

İslamsaray Mahallesi Eski Topçu Kışlası yanı..
Kare planlı yapının batısında dikdörtgen bir avlu mevcuttur. Yapı malzemesi moloz taştır ve üst kat tek sıra tuğla ile dıştan belirlenmiştir. Yüz ölçümü 630 m2 + 140 m2 dir.

Bina, deri işleme usulleri gereği Bergama çayı (Selinos) kenarına inşa edilmiştir. Üç Kemer Köprüsü’nün doğusunda etrafı yüksek duvarlarla çevrili büyük bir bahçesi ve kemerli, andezit bloklarla çerçevelenmiş oldukça yüksek, geniş bir bahçe kapısı vardır. Bina üzerindeki izlerden bahçe içerisinde ilave atölyelerin zaman içerisinde inşa edildiği ve yıkıldığı anlaşılmaktadır.

Esas atölye binası iki katlı olup, alt katta kuzey ve doğu cephelerinde üçer, üstte ikişer pencere yer almaktadır. Batı cephesindeki üç pencere ve kapı sonradan tuğla ile kapatılmıştır. Güney cephesinde alt ve üst katta üçer pencere yer almaktadır. Basık kemer şeklindeki pencerelerin etrafı tuğla ile çerçevelenmiştir..


Restoran, 400 metrekare açık, 350 metrekare kapalı alana sahip olacak. Parşömen Müzesi – kafenin ise; 750 metrekare kapalı alana sahip olması planlanıyor. Parşömen Müzesi içerisinde bir atölye de bulunacak. Turistlere yönelik, Kapadokya’daki çömlek yapımı gibi, uygulamalı parşömen yapımı atölyeleri düzenlenecek.

KAYNAK: BERGAMA BELEDİYESİ
ESKİ TABAKHANE VE ÇIRÇIR FABRİKASI – BERGAMA - Fotoğraf Galerisi