Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
      BORNOVA HAMAMLARI
      DİKİLİ HAMAMLARI
      KARABAĞLAR HAMAMLARI
      MERKEZ HAMAMLARI
      BAYINDIR HAMAMLARI
      BERGAMA HAMAMLARI
      BEYDAĞ HAMAMLARI
      ÇEŞME HAMAMLARI
      FOÇA HAMAMLARI
      KARŞIYAKA HAMAMLARI
      KEMALPAŞA HAMAMLARI
      KINIK HAMAMLARI
      KİRAZ HAMAMLARI
      MENDERES HAMAMLARI
      MENEMEN HAMAMLARI
      ÖDEMİŞ HAMAMLARI
      SEFERİHİSAR HAMAMLARI
      SELÇUK HAMAMLARI
      TİRE HAMAMLARI
      TORBALI HAMAMLARI
      URLA HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Sığacık Hamamı – ( Seferihisar )

Sığacık Camisi’nin batısında, camiye yaklaşık 20 metre uzaklıktadır. Kırma taşlarla inşa edilen yapının duvarlarında devşirme mermer parçalar yer almaktadır. Ilıklık ve iki halvet hücresinden oluşan hamamın soyunmalık mekanı günümüze ulaşamamıştır.

Hamamın kuzey cephesi önünde, günümüze ulaşamayan soyunmalığın duvarlarına ait izler görülebilmektedir. Ilıklık, dikdörtgen bir mekandır. Mekan iki yandan tonozlarla kareye dönüştürülmüş ve ortası, geçişleri pandantiflerle sağlanan bir kubbeyle örtülmüştür. Ilıklığın güneyinde yer alan iki halvet hücresinin de pandantif geçişli birer kubbeyle örtülü oldukları görülmektedir. Sivri kemerli bir açıklıkla, ılıklıktan doğu halvet hücresine ulaşılmaktadır. Batıdaki halvet hücresinin ılıklık ile bağlantısını sağlayan bir girişi yoktur ve bu hücreye diğer halvet hücresinden ulaşılmaktadır.
Hamamın güney cephesi üzerinde su deposu ve külhan yer almaktadır. Ancak, bugün, bakımsız ve oldukça kötü durumda olan hamamın külhanı görülememektedir.

Türk hamamları mekân dağılımı ve ısıtma sistemleri bakımından genellikle Roma hamamlarına benzediği kabul edilmektedir. Türk hamam mimarisinde sıcaklık bölümünün plânını dikkate alarak, Semavi Eyice bir tipoloji yapmıştır. Söz konusu çalışmada, Osmanlı hamamları ele alınmasına karşın, bu gruplama Anadolu Selçuklu ve Beylikler devri için de kullanılmıştır.

Sığacık Hamamı, S. Eyice’nin yapmış olduğu gruplamaya göre “Ortası Kubbeli, Enine Sıcaklıklı ve Çifte Halvetli Tip” içerisinde incelenebilir. İki birimden oluşan bu tipte, önde enine uzanan, ortası kubbeli ve iki kemerle birbirinden ayrılan, yan bölümleri düz tonoz örtülü bir sıcaklık ve gerisinde bu sıcaklık mekânına birer kapıyla açılan çifte halvet hücresi yer almaktadır. Küçük boyutlu olan bu şemanın yaygın örneklerine genellikle taşrada ve 15. yüzyılda çok sık rastlanmaktadır.

Üzerinde herhangi bir kitabe bulunmayan Sığacık Hamamı’nın inşa tarihi belli değildir. Türk mimarisinde, camiden önce yakınına bir hamam inşa edilmesi bir gelenektir. Hamamın camiden kısa bir süre önce inşa edilmiş olması mümkün görünmektedir. Hamamın inşa malzemesi ve inşa tekniği açısından camiyle benzer özellikler göstermesi, iki yapının yakın tarihlerde yapılmış olabileceği fikrini desteklemektedir.

KAYNAK: SIĞACIK’TA TÜRK MİMARİSİ ( ERTAN DAŞ)
Sığacık Hamamı – ( Seferihisar ) Fotoğraf Galerisi