Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
      KONAK MERKEZ MİRASLARI
      SELÇUK MİRASLARI
      BAYRAKLI MİRASLARI
      ÖDEMİŞ MİRASLARI
      GAZİEMİR MİRASLARI
      DİKİLİ MİRASLARI
      TİRE MİRASLARI
      KARŞIYAKA MİRASLARI
      ALİAĞA MİRASLARI
      KEMALPAŞA MİRASLARI
      BUCA MİRASLARI
      ÇİĞLİ MİRASLARI
      BAYINDIR MİRASLARI
      BERGAMA MİRASLARI
      BORNOVA MİRASLARI
      ÇEŞME MİRASLARI
      FOÇA MİRASLARI
      URLA ENDÜSTRİ MİRASLARI
  İZMİRİN LEVANTEN EVLERİ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
KULA MENSUCAT – SALHANE –BAYRAKLI -İZMİR

İzmir'in 56 yıllık simge tekstil tesislerinden birisi olan ve önce Manisa Kula'da kurulan Kula Mensucat ikinci dünya savaşından sonra 1951'de İzmir'e nakledildi. Kula Mensucat ve İzmir Yün'ün kurucusu Sait Çolak vefat ettikten sonra üç oğlundan Ethem Çolak şirketin yönetimine geçti. Fakat diğer iki kardeş, yeğenler ve damatların varlığı aile içinde anlaşmazlıklara neden oldu. Sonunda da 1986'da iflas masasında şirketler satıldı. Kula Mensucat'ı da Antalyalı Eyilik Ailesi 1989'da aldı. Eyilik Holding Yönetim Kurulu üyeleri Mehmet, Fatih, Erol, Mete, Fikret ile Yılmaz Eyilik'in bankalara borçlarını ödeyememesi nedeniyle sıkıntılı günler yaşandı. Bir zamanlar 1000 kişiye istihdam sağlayan Kula Mensucat bu sıkıntılı günlerinde çalışanları ile de sorunlar yaşadı. Erol Eyilik, ticaret merkezi projesinin hayata geçmesi ile borçlarını da ödemeyi planlıyor.


Eyilik Ailesi Salhanede'ki 125 bin metrekarelik alana 35 katlı gökdelen inşa edecek


Kula Mensucat'ın sahibi Eyilik Ailesi, Salhane'deki 125 bin metrekare alana sahip fabrika arazisine ticaret merkezi yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce oluşturulan yeni imar planı doğrultusunda en az 35 katlı kuleye sahip ticaret merkezi kurmak için harekete geçen Eyilik Ailesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İTO)ve İzmir Ticaret Borsası'na da (İTB) ticaret merkezinde bedelsiz yer verecek.
İlgili kurumlara yazı gönderen Kula Mensucat ortaklarından Erol Eyilik, "EBSO, İTB ve İTO'yu da içine alacak yüksek katlı özel bina yapmayı planlıyoruz. Bu konudaki müsbet görüşlerinize paralel bir niyet mektubu ile firmamıza bildirmenizi istiyoruz" dedi. Oda temsilcileri öneriye sıcak bakarken, kurumlarına hiçbir ek maliyet ve hukuki sorumluluk getirmemek kaydıyla bu proje içinde yer alabileceklerini belirttiler.

Bu yıl başlayacak
Bayraklı Denim Tekstil olarak faaliyetlerini sürdüren ve şu anda sadece 30 kişinin çalıştığı Kula Mensucat tesisindeki üretim bölümleri Manisa'ya taşınırken, bütün yasal işlemlerin tamamlanması ve projeye son şeklin verilmesinin ardından ticaret merkezi inşaatına kısa süre içinde başlanması hedefleniyor. Kula Mensucat Fabrikası'nın kurulu olduğu 125 bin metrekare alana sahip Salhane'deki yerlerine yeni imar planı çerçevesinde ticaret merkezi kuracaklarını belirten Erol Eyilik, İzmir'e güzel bir eser kazandırmak istediklerini söyledi. Eyilik, yeni İzmir'in cazibe merkezini oluşturmak istediğini söyledi.

İkiz kuleler gibi
EBSO, İTO, İTB ve İzmir Kalkınma Ajansı'ndan gelecek talepler doğrultusunda projeye son şeklini vereceklerini anlatan Eyilik, yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından projeye bu yıl içinde başlamayı planladığını kaydetti. Kurumlardan olumlu yanıtlar aldığını dile getiren Eyilik şöyle konuştu. "ABD'de yıkılan ikiz kulelere benzeyen bir ticaret merkezi kuracağız. Burada 125 bin metrekare alanımız var. Yeni imar planına göre çok katlı bir merkez yapılacak. Kurumların ilgili birimleride onay verirse Ticaret merkezi içinde EBSO, İTO, İTB ve İzmir Kalkınma Ajansı da yer alacak. Projemiz İzmir'in prestij eserlerinden birisi olacak."

İTB yer alacak
Erol Eyilik'in teklifine sıcak baktıklarını belirten İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi de borsaya maliyet ve hukuki sorumluluk getirmemesi halinde ticaret merkezinde İTB'nin de bir yerinin olmasında bir sakınca görmediğini kaydetti. Bu konudaki iyi niyetlerini Eyilik'e bildirdiklerini açıklayan Yemişçi, "Konuyu İTB'nin yetkili kurulları da ele alacak. Bu kurulların karar vermesiyle proje içinde yer alabileceğiz. Yeni İzmir'in kurulacağı alanda İTB'nin de yer alması bizim içinde iyi olacaktır. Umarım İzmir böyle bir ticaret merkezine kavuşur. Biz de merkezde yerimizi alırız" dedi.

EBSO karar verecek
Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Tamer Taşkın da teklifin cazip olduğuna işaret ederek meclis üyeleriyle görüşerek bu konuda karar vereceklerini kaydetti. Taşkın, "Biz Oda olarak İzmir'e yatırım yapanlara her türlü desteği veririz. EBSO'nun da Eyilik Ailesi'nin yaptıracağı ticaret merkezinde Oda'ya hiç bir yük getirmemek kaydıyla yer almasında bir sakınca olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.
Proje hakkında da detaylı bilgi vermekten şu anda kaçınan Erol Eyilik, kısa süre içinde projenin netleşmesi ile birlikte kamuoyuna bilgi vereceğini söyledi.


KAYNAK: MURAT ŞAHİN (HABER MERKEZİ 2021)
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
KULA MENSUCAT – SALHANE –BAYRAKLI -İZMİR Fotoğraf Galerisi