Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
HAVUZLUBEY ÇARŞISI (HANI) –KEMERALTI –KONAK MERKEZ

Havuzlubey Çarşısı Kemeraltında Anafartalar caddesine cepheli 865 sokakta bulunur. İsmini çarşının içinde bulunan havuzdan aldığı söylenir. Daha önceleri yapım tarihi oldukça eski olan Fakirler Eczanesi’nin yanındaki Bey Hanı 1965’te yıkılıp yerine Havuzlu Bey Çarşısı yapılmıştır.

Günümüzdeki halini 1968-1969’da alan Salepçioğlu İşhanı’nın (İşportacılar Çarşısı) arka kesimine Salepçioğlu Camii yapılmıştır. Bu mekanın yanında otel olarak kullanılan ve Küçük Salepçioğlu Han adı ile anılan bir başka yapı vardı. Gün Han, Emirzade Hanı, Kemahlızade İbrahim Bey’in Oteli, Rotatte Hanı çevredeki diğer yapılardı. Söz konusu iki handa eczane, sebze ve meyve halleri yer alırdı. Fakirler Eczanesi’nin yanındaki Bey Hanı 1965’te yıkılıp yerine Havuzlu Bey Çarşısı yapılmıştır.

Aynı yol üzerinde yer alan Eşrefpaşa Hanı ile Batak Hanı 1955 yılında yıkılarak yerine Öktem Pasajı ile Zincirlioğlu Pasajı yapılmıştır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı'nın tam ortasındaki ünlü Havuzlubey Çarşısı'ndaki işyerlerinin yüzde doksanı durgunluktan etkilendi. Yaşanan bu olumsuzluktan hem hem esnaf hem de kiralarını alamayan mülk sahipleri etkilendi. Ancak kiracılarla mülk sahipleri arasında yaşanan sorunlar nedeniyle bu görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı belirtildi. Havuzlubey'in atıl kalmasının çevredeki esnafı da olumsuz etkilediğini belirten esnaf, "Havuzlubey” önemli kapalı çarşılarımızdandı. Neredeyse tamamı boşaldı. Şimdi bir çocuk mağaza zincirinin kiralamak istediğini duyuyoruz.

Kaynak: Kemeraltı kentsel sit alanı raporu
HAVUZLUBEY ÇARŞISI (HANI) –KEMERALTI –KONAK MERKEZ Fotoğraf Galerisi