Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BEYDAĞ ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      SEFERİHİSAR ANITLARI
      TİRE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
İzmir İktisat Kongre Anıtı – KONAK MERKEZ İLÇE

Atatürk, 'Gerçek kurtuluş demek olan iktisadi gelişme ve kalkınmanın ilkelerini saptayacak bir kongredir, tarihe öyle geçecektir.' sözlerini içeren konuşmasıyla açılışını yapmış İzmir İktisat Kongresi'nin.
İşgalin yıkımını ve büyük yangını yaşamış, iktisadi bakımdan çökmüş olan İzmir'in kongre için seçilmesi bir tesadüf değil. Kurtuluş Savaşı'nın sembolü olan İzmir, artık iktisadi kurtuluşun ve ulusal ekonomiye geçişin de bir sembolü haline gelecekti.
Kentin en önemli binaları büyük yangında zarar gördüğünden kongrenin yapılacağı binanın seçilmesi zor olmuş. Sonunda, konumu ve büyüklüğü nedeniyle, bir ara Osmanlı Bankası'nın deposu olarak kullanılan, 1922'nin hemen öncesinde Aram Hamparsumyan'ın sahibi olduğu üzüm-incir işletmesi binası tercih edilmiş. Kongreye çiftçi, tüccar, sanayi erbabı ve işçiler ile bütün şirket, banka, borsa ve diğer iktisadi kurumlar davet edilmiş.
Kongre, Lozan'da yapılan barış görüşmelerinin özellikle iktisadi konulardaki uyuşmazlıklar nedeniyle kesintiye uğradığı bir sırada yapılmış. 17 Şubat - 4 Mart 1923 tarihleri arasında gerçekleşen kongreye yurdun dört bir yanından 1135 delege katılmış. Burada kadın işçilerin de temsil edilmesi, o dönem için özellikle kadın hakları konusunda bir devrim niteliğinde olmuş.
Kongrenin toplanmasında büyük emeği olan İktisat Vekili Mahmut Esat Bey (Bozkurt), konuşmasında tüccar, çiftçi, sanayici ve işçi kesiminin mutlaka örgütlenmesi gerektiğinin altını çizmiş. Tam bağımsızlık konusunda asla taviz verilmeyeceğinin ilan edildiği kongrede, kısa süre sonra kurulacak olan yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi politikaları şekillendirilmeye çalışılmış. Kongre, delegelerin oybirliğiyle kabul ettiği 'Misak-ı İktisadi Esasları' adını taşıyan 12 maddelik bir sonuç bildirgesinin yayınlanmasıyla sona ermiş.
İzmir İktisat Kongresi Anıtı, Konak Mahallesi, 860. Sokak. 3 -1 da, yaklaşık 2,5 metre yüksekliğindeki 4 nikel sütundan oluşuyor. Sütunlar, kongreye katılan tüccar, sanayici, işçi ve çiftçi gruplarını sembolize ediyor. Sütunların hemen arkasında, solda, kongrenin yapıldığı binanın tek fotoğrafını görebilirsiniz. Yıkılan binanın arazisine sahip olan Ayla Ökmen'in muvafakatiyle yapılmış olan anıtın açılışı 24 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilmiş.

KAYNAK: VİSİT İZMİR
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
İzmir İktisat Kongre Anıtı – KONAK MERKEZ İLÇE Fotoğraf Galerisi