Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Yeşildirek Pasajı –Kemeraltı – ( Konak Merkez İlçe )

Yeşildirek Pasajı'nın kitabesi olmadığı kesin olarak kaç yılında yapıldığını bilemiyoruz. 1600'lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen bina, aslında bir hamam. Günümüzde de hamam mimarisi özelliğini korumakta. Geleneksel hamamlarda bulunan soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinde günümüzde sözünü ettiğimiz dükkanlar faaliyet gösteriyor. Yeşildirek Hamamı, Osmanlı döneminde verilen ismiyle Balcılar Sokağı'nda bulunuyor. Günümüzde ise Anafartalar Caddesi'nin Kestanepazarı bölgesinde diye ifade edilebilir.
İZMİR'İN EN BÜYÜK HAMAMLARINDAN DEPOYA, DEPODAN ÇARŞIYA
Yeşildirek Hamamı'nın “Yeşildirek Pasajı”na dönüşmesi, 20. yüzyılda gerçekleşti. Bölgede bulunan yaşlıların anlatımına göre 40'lara değin odun ateşiyle yakılan hamam, bu tarihte kömüre geçmiş. Kömürün yüksek sıcaklığına dayamayan kanallar patlayınca onarılmamış ve depo olarak kullanılmaya başlanmış. 60'larda ise yeni yapılan imar ve parselasyon ile hamamın içinde göz göz dükkanlar oluşturularak yapı bir pasaj-çarşıya çevrilmiş.

Pek çoğumuzun önünden yürüyüp geçtiğimiz, pek farketmediğimiz bir köşesidir Kemeraltı'nın Yeşildirek Pasajı. Osmanlı döneminde kentin en büyük hamamlarından biri olan yapı, günümüzde ayakkabı, çanta ve konfeksiyon ürünlerinin satıldığı dükkanlara evsahipliği yapıyor. Pasajda bulunan dükanların çoğunluğu Kemeraltı'nın en eski esnafları tarafından işletilmekte. Bu esnaflardan biri olan Ferit Amca, 1990'lara kadar pasaja yoğun bir ilgi olduğunu, ancak bu tarihten itibaren yaygınlaşan AVM'ler yüzünden artık günlerini oldukça durgun geçirdiklerini söylüyor.

KAYNAK: EGE MECLİSİ
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
Yeşildirek Pasajı –Kemeraltı – ( Konak Merkez İlçe ) Fotoğraf Galerisi