Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      NARLIDERE MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
İZMİR MÜZE GEMİLERİ –İNCİRALTI -NARLIDERE

Güney Deniz Saha Komutanlığı ve kurumumuz arasında gerçekleştirilen protokolle ilk olarak TCG EGE Fırkateyni ile TCG PİRİREİS Denizaltısı 1 Temmuz 2007'de; kabotaj bayramının 81. yıldönümünde İnciraltı İskelesinde ziyarete açıldı.

İzmir Müze Gemiler Müdürlüğü'nün aktif görevlerini tamamladıktan sonra hizmet dışına ayrılmış "1'inci Sınıf Askeri Müze" niteliğinde hizmet vermeye başlayan bu gemilerle; Türk denizcilik tarihinin ve kültürünün aşılanması hedeflenirken; gemilerde Türk Deniz Kuvvetlerinin teknik gelişimi; donanmanın yüzer, dalar ve uçar unsurlarındaki yaşam alanlarında hayat idameleri, manken, maket, şilt ve pano gibi obje ve görsellerle savaş ve barış şartlarındaki faaliyetleri aktarılıyor.

Yine İzmir Tersanesi Komutanlığı'nca TC EGE, bazı bölümlerinde sergi ve konferans salonları için uygun alanlar oluşturulup, bazı bölümleri de orijinal haliyle korunarak; TCG PİRİREİS Denizaltısı'nda ise ziyaret kolaylığı için iskeleler ve bazı bölümlerinde yenileme çalışmaları gerçekleştirilerek, büyük bölümü de korunarak aslına uygun müze için hazırlandı. Hizmete açılır açılmaz yoğun ilgi ile karşılaşan Ege Bölgesi'nin ilk müze gemileri bugüne değin 800 binden fazla ziyaretçi ile İzmir'de görülmesi gereken yerler arasına girdi. Ziyaretçilerin bu ilgisi "Ege Müzesi" olarak yeni müze gemilerini de ziyarete açtırdı.

EGE Müzesi'nde, 22 Mayıs 2014 yine hizmet dışına ayrılan AB 212 sınıfı, TCB 36 kuyruk numaralı helikopter platformda sergilemeye başladı. TCG KASIRGA Hücumbotu, gemi yaşamı ve yaşam alanları mankenlerle desteklenerek müze olarak hazırlandı ve 30 Haziran 2014'te müzede yerini aldı, 16 Mart 2015'te ise İzmir Valisi, Ege Ordusu Komutanı, Güney Deniz Saha Komutanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve çok sayıda davetlinin katılımıyla hizmete sunuldu.
İzmir Müze Gemileri, İnciraltı'ndaki iskelesinde yazları pazartesileri harç 17.30; kış döneminde ise 17.00'ye kadar ziyaret edilebiliyor.

KAYNAK: İZMİR BELEDİYESİ
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
İZMİR MÜZE GEMİLERİ –İNCİRALTI -NARLIDERE Fotoğraf Galerisi