Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Cevahirci Han – ( Konak Merkez İlçe )

Basmane semti Hurşidiye Mahallesi Anafartalar Cad. No:617 bulunan han; 2018 yılının Ekim ayına kadar özgünlüğü büyük ölçüde koruyarak kortejo mimarisini yansıtmış olan bu tarihi yapı yeni sahipleri tarafından yıktırılınca, bir kentsel miras daha ne yazık ki kaybedilmiş.

Kapısından içeri girene kadar fark edilmez kortejolar; Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden göç etmek zorunda bırakılmış Yahudiler, bu korunaklı ve gösterişsiz yuvalarda bir arada yaşamışlar. Birbirinin aynısı olan odalarının ortadaki avluya baktığı; mutfağı, tuvaleti, banyosu ortak olan bir mekân.

Burası eskiden Paşayakov Kortejosu'ymuş. Paşayakov, Paşa Konağı anlamına geliyor. Büyük olasılıkla 1841 yılında Yahudi mahallelerine büyük zarar veren yangından sonra yapılmış. Hanın önceki sahibi Fikret Cevahirci'nin Mısır'dan gelen büyük dedesi Halil Tevfik Bey burayı satın alarak 45 odalık bir kortejo inşa etmiş.

Yahudiler ayrıldıktan sonra, burada çoğunlukla Batı Anadolu'daki illerden mevsimlik işçi olarak gelenlerle Romanlar birlikte yaşamış. O dönemler buraya Uzun Han Aile Evi de denirmiş. Onların ardından ise ayakkabıcılara ev sahipliği yapmış han. Işıkkent'teki ayakkabıcılar sitesinin yapılmasından sonra mekân yeniden terk edilmiş, sadece birkaç tekstil atölyesi kalmış.

KAYNAK: VİSİT İZMİR
Cevahirci Han – ( Konak Merkez İlçe ) Fotoğraf Galerisi