Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Esir Hanı –( Konak Merkez ilçe)

Bir zamanlar iç limana çok yakın olan Esir Hanı, içinde yapılan esir ticareti nedeniyle bu isimle anılır olmuş. Neyse ki 1854 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda esir ticareti yasaklanmış. Bununla birlikte 19. yüzyılın sonlarına doğru hanın hem adı hem de işlevi değişmiş. Bir depo hanı olarak kullanılmaya ve 'Abdülkadir Paşa Hanı' adıyla anılmaya başlamış.

Aslına bakarsanız, kentte 18. yüzyıl sonlarına doğru bu ticaret bir 'amele pazarı'na dönüşmüş. Bu değişimin kaynağı ise Avrupalılar'ın 18. yüzyılda Batı Anadolu'da ayanlar aracılığıyla pamuk üretimine başlaması. Buradaki pamuk çiftliklerinde çalışmak üzere Ege adalarından dahi kente gelenlerin olması, handa yoğun bir işçi pazarının oluşmasına neden olmuş.

Esir Hanı'nın kitabesi günümüze ulaşamamış olsa da konumu ve mimari özellikleri göz önünde bulundurularak 18. yüzyıl sonu ile 19. yüzyıl başına tarihlendirilebilir. Çeşitli dönemlerde yapılan onarımlar sonucunda orijinal durumunu önemli ölçüde kaybederek günümüzdeki halini almış. Hanın cephelerinin büyük bir bölümü de birçok yapı tarafından kapatılmış.

Esir Hanı'nın doğu ve batı cephelere açılan iki kapısı bulunuyor. İnşa edildiği dönemde, hanın liman tarafı ana giriş olarak kabul edilir, her iki giriş de kemerli ve geniş kapılarla korunurmuş. Üstü kiremitle örtülü hanın inşasında kesme taş, kaba yonu taş ve tuğla kullanılmış. Hanın ortasında bulunan koridorunun her iki yanında karşılıklı dükkânlar yer alıyor.


KAYNAK: VİSİT İZMİR
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
Esir Hanı –( Konak Merkez ilçe) Fotoğraf Galerisi