Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Akın Pasajı –Kemeraltı -– (Merkez İlçe )

Havra Sokağı’nda yer alan bir ticari handır. Geçmişte pekmez ve şarap imalathanesi, bisküvi fabrikası işlevlerine sahip olmuştur. Yapı, 1968 sonrası betonarme müdahale ile kunduracılar pasajına dönüştürülmüştür. Günümüzde iki katlı yapıda 36 adet dükkân bulunmaktadır. Toplam inşaat alanı 535 m² dir.

Akın pasajı binası, Havra sokağı üzerinde yer alan giriş kapısının taş sövesindeki kilit taşı üzerinde yer alan, 5660, rakamlara göre 1905 yılında yapılmıştır.

Tarihi Akın Pasajı bünyesinde yılın 12 ayı başta İzmirliler ile yerli ve yabancı turistlere yeme içme hizmeti verilecektir. Proje dahilinde yapının ikinci katında yaklaşık 100 kişi kapasiteli restoranı ve giriş katında İzmir mutfağının eşsiz lezzetlerinin teşhir ve satış mekanlarını içeren bir işletme bulunacaktır.

Tarihi Akın Pasajı, Havra Sokağı’nda, Ets Hayim Sinagogu’na bitişik konumdadır.

Tarihi Akın Pasajı içerisine sonradan eklenmiş betonarme kolon, kiriş ve döşemeler kaldırılacak, yığma dış duvarları onarılacak, tamamen hasar görmüş çatı aslına uygun şekilde yenilenecektir. Bina içerisinde çelik taşıyıcı sistem ile iki kat oluşturulacak, çatı yükü çelik strüktüre aktarılacaktır. Birinci restitüsyon döneminde yer alan 1. kattaki hancı odası aslına uygun şekilde restore edilecektir.


'İlk kez Havra Sokağı'nda ve Meyhane Boğazı denilen bölgede açılan sıra meyhaneler, tam anlamıyla şarabın ve rakının en güzelinin bardak bardak içildiği, envai çeşit mezelerin bulunduğu meyhanelerdi. İlk başlarda Müslüman İzmirlilerin gizli gizli uğradıkları bu mekânların ilk müdavimleri genellikle Kemeraltı'nın gayrimüslim sakinleriydi.' diye aktarmış Sancar Maruflu.

Tarihi pasajda, Tarihi Şarap Evi projesi hayata geçirilmek üzere TARKEM tarafından çalışmalar başlatılmış. Havralar Bölgesi için planlanan 'Gurme Sokağı' ve 'İzmir Yahudi Müzesi' projelerinin merkezinde yer alan pasaj, umarız ki eski bir hayali yeniden canlandıracak.

KAYNAK: TARKEM / VİSİT İZMİR
Akın Pasajı –Kemeraltı -– (Merkez İlçe ) Fotoğraf Galerisi