Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
      MERKEZ HAMAMLARI
      BORNOVA HAMAMLARI
      BAYINDIR HAMAMLARI
      BERGAMA HAMAMLARI
      BEYDAĞ HAMAMLARI
      ÇEŞME HAMAMLARI
      FOÇA HAMAMLARI
      KARŞIYAKA HAMAMLARI
      KEMALPAŞA HAMAMLARI
      KINIK HAMAMLARI
      KİRAZ HAMAMLARI
      MENDERES HAMAMLARI
      MENEMEN HAMAMLARI
      ÖDEMİŞ HAMAMLARI
      SEFERİHİSAR HAMAMLARI
      SELÇUK HAMAMLARI
      TİRE HAMAMLARI
      TORBALI HAMAMLARI
      URLA HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Agora Roma Hamamı – Namazgah -(Konak Merkez İlçe)

İzmir,Namazgah semti 920 Sokakta buluna Agora Antik yerleşim yerinde bulunan Hamam, MS 2. yüzyılda yaşamış olan Aristeides, Smyrna'da çok sayıda hamam ve gymnasium yapısı bulunduğundan ve insanın bu güzel hamamlardan hangisinde yıkanacağını bilemediğinden söz eder. Günlük yaşamın içinde önemli bir yeri olan hamamlar, Romalılar ve İzmirliler tarafından özellikle öğleden sonraki saatlerde kullanılmaktaymış.

Aristides'in sözünü ettiği çok sayıdaki hamam yapısından, kazı çalışmaları sonucunda bugüne kadar ancak ikisine ulaşılabilmiş. Bunlardan Basmane mevkiinde tespit edilen hamamın kalıntıları çok az bilgi vermekte.
İkinci hamam ise bulunduğunuz yer olan Smyrna Agorası'nın kuzeybatı bölgesi. Hamam, antik kentin plan anlayışına göre, antik Agora Kuzey Cadde'nin Bouleuterion Caddesi ile kesiştiği noktada inşa edilmiş. Hamamın Agora'ya ve limana yakınlığı, kentin en işlek hamamlarından biri olduğunu gösteriyor.

Bu noktada bulunan sinema ve diğer yapılar yıkıldıktan sonra ortaya çıkan birbirine paralel iki büyük kemer kalıntısı, hamamın merkezi taşıyıcı sisteminin parçalarıymış. Yapılan arkeolojik kazılarla bu büyük hamamın bugün için ancak sıcaklık ve ılıklık bölümleri ortaya çıkarılabilmiş. Taban altından ısıtma sisteminin iki ocak ile beslendiği tespit edilmiş. Hamamın mekân ilişkileri ve fonksiyonları önümüzdeki yıllarda yapılacak kazı ve araştırmalarla açıklığa kavuşacak.

Hamam yapısının en dikkat çekici özelliği, hamamın alttaki tonozlu galerilerin üzerine inşa edilmiş olması. Bu galerilerden ikisi tespit edilebilmiş. Anlaşıldığı kadarıyla yapının mimarları araziyi teraslayarak hamam için düz bir alan elde etmek üzere bu alt yapıyı oluşturmuş. Oluşturulan galerilerin sarnıç, yüklük ve barınma gibi ihtiyaçlar için kullanıldığı fikri de değerlendirilmekte.

KAYNAK: VİSİT İZMİR
Agora Roma Hamamı – Namazgah -(Konak Merkez İlçe) Fotoğraf Galerisi