Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
      KARABAĞLAR CAMİLERİ
      MERKEZ CAMİİLERİ
      BUCA CAMİLERİ
      ALİAĞA CAMİLERİ
      BALÇOVA CAMİLERİ
      BAYINDIR CAMİLERİ
      BAYRAKLI CAMİLERİ
      BERGAMA CAMİLERİ
      BEYDAĞ CAMİLERİ
      BORNOVA CAMİLERİ
      ÇEŞME CAMİLERİ
      DİKİLİ CAMİLERİ
      FOÇA CAMİLERİ
      GÜZELBAHÇE CAMİLERİ
      KARABURUN CAMİLERİ
      KARŞIYAKA CAMİLERİ
      KEMALPAŞA CAMİLERİ
      KINIK CAMİLERİ
      KİRAZ CAMİLERİ
      MENDERES CAMİLERİ
      MENEMEN CAMİLERİ
      ÖDEMİŞ CAMİLERİ
      SEFERİHİSAR CAMİLERİ
      SELÇUK CAMİLERİ
      TİRE CAMİLERİ
      TORBALI CAMİLERİ
      URLA CAMİİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
ÇESME KÖYÜ CAMİ -ÇESME

Çeşme İlçesi’nin yaklaşık 3 km. doğusunda Çaka Bey Mahallesi Mağara Mevkii’nde yer alan Çeşme Köyü'ne, yakın zamanda açılan toprak bir yoldan ulaşılabilmekteydi. Deniz seviyesinden birkaç yüz metre yükseklikteki köy, engebeli bir arazi üzerine kurulmuştur. Köy çevresindeki tepelerden Çeşme ve Ilıca koyları görülebilmektedir. Bugün makilerin istilasına uğramış olan yerleşme yerinin oldukça geniş bir alana yayıldığı görülmektedir. Konutlardan hiçbirinin ayakta olmadığı, tümünün yaklaşık temel seviyesine kadar yıkılmış olduğu gözleniyor.
Köy'ün sağlamca kalabilmiş tek yapısı, Cami'nin birkaç yüz metre kuzeyindeki kubbeli türbedir. Türbenin 100 m. kadar kuzeyinde, bir de hamam harabesi mevcuttur. Caminin doğusunda ve kuzeyinde, türbenin ise batısında çok sayıda mezar taşı mevcuttur.

Bugün çok az bir kısmı ayakta kalabilmiş olan cami, kuzeybatıya doğru eğimli bir arazi üzerine kurulmuştur. Son cemaat yerinin dört payesi ile üç kubbesi, harimin NW köşesine bitişik minaresinin kürsüsü ve belirli bir yüksekliğe kadar harim duvarları ayaktadır. Son cemaat yerinin iki (?) kubbesi ile iki (?) payesi tamamen ortadan kalkmıştır. Kısmen sağlam durumdaki son cemaat yerinin cephesinin, kesme taş, tuğla ve kaba yontu taşla inşa edildiği görülmektedir. Payeler, kemer üzengilerinin hizasına kadar kesme taşla inşa edilmiştir. Kesme taşlar farklı cins ve boyutlardadır. Özellikle NW köşesindeki payenin kesme taşlarının hayli aşınmış oldukları görülmektedir.
Caminin kim tarafından ve hangi tarihte yapıldığı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değildir. Caminin Çaka Bey tarafından yapıldığı söylense de elde kesin bir bilgi ve belge yoktur.
XIII. yy. ortalarından XV. yy. ortalarına kadar uzanan bir zaman dilimi içinde meydana getirilmiş olan anıtların özellikle cephe süslemelerine bir göz atmak yeterli bir fikir vermektedir. Binaların mânâ ve üst yapı bakımından Türk geleneklerine bağlı olmasına rağmen bazı hallerde kemerlerin, pencerelerin, duvar örgülerinin hatta tuğla süslemelerin Selçuklu üslubunda oldukları vurgulanmaktadır.

Cami'nin 25-30 m. kadar kuzeyine, İzmir'in ilk Türk Fatihi Çaka Bey'in anısına küçük bir anıt dikilmiştir. Bugün tamamen terk edilmiş durumdaki eski yerleşme yerine götüren ham yol, bu anıt vesilesi ile açılmıştır. Yere yatmış, ters dönmüş veya kısmen toprağa gömülmüş durumdaki mezar taşlarından bazıları tarihlidir. Bazılarının üzerinde de cami figürleri vardır.

Çeşme köy ve Camii bugün harabe halinde kaderine terk edilmiştir.

Kaynak: dergipark.gov.tr/ - RAHMÎ HÛSEYÎN ÜNAL
ÇESME KÖYÜ CAMİ -ÇESME Fotoğraf Galerisi