Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BEYDAĞ ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      SEFERİHİSAR ANITLARI
      TİRE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Çaka Bey Anıtı – Eski Çeşme Köy- ÇEŞME

İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı İnönü mahallesine, Çeşme Belediyesi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 2008 yılında, Çaka Bey'in büstünün de yer aldığı bir anıttır. 600 metrekare alan üzerine yapılan anıt; biri 20 metre, diğeri 17 metre yüksekliğinde iki yelken figürünün arasında yerleştirilen, 3,5 metrelik kaide üstünde 2 metrelik Çaka Bey büstünden oluşmaktadır.
Projesini Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın yaptırdığı anıtın yapımını Çeşme Belediyesi üstlendi.

Emir Çakabey kimdir?

Çakabey (Ö. 1095) Türk Beyi , II. yüzyılın ikinci yarısında İzmir'e egemen olarak Anadolu kıyılarında ilk Türk donanmasını kurmuştur.

Oğuzların Çuvuldur boyundan olduğu sanılır. Danişmend Gazi'nin komutanlarındandı. Anadolu'ya yapılan akınlardan birinde Bizans komutanı Kabalika Aleksandros'a tutsak düştü. Imparator III. Nikephoros Botaniates'in dikkatini çekerek saraya alındı. Soyluluk şanı ve bazı ayrıcalıklar elde etti. 1081'de I. Aleksios Kommennos'un tahta çıkmasıyla saraydan uzaklaştırıldı.

İzmir'e gelerek 1086'da beyliğini ilan etti ve bir donanma kurdu. Urla ve Foça'yı aldıktan sonra Midilli ve Sakız adalarını beyliğine kattı Niketas Kastamonniates komutasındaki Bizans donanmasını yendi. Sinop ve Karadeniz'in güvenliğinden sorumlu Konstandions da Dalassenos komutasındaki II. Bizans donanmasını da yenerek, 1087'de Sisam ve Rodos adalarını ele geçirdi. Daha sonra Çanakkale Boğazı'nı geçmeye çalıştıysa da, fırtına nedeniyle Izmir'e çekilmek zorunda kaldı. Bizans saldırıları sonunda elindeki bütün adaları art arda yitirdi. 1092'de Anadolu Selçuklularıyla dostluk kurmak amacıyla kızını I. Kılıç Arslan ile evlendirdi.

1095'te Çanakkale Boğazı'nda Bizanslıların güvenliği açısından büyük önem taşıyan ve bir gümrük merkezi olan Abydos'u (Nara Burnu) ele geçirdi. I. Kılıç Arslan, Çakabey'in Anadolu Selçukluları aleyhine bir yayılma içinde olduğu biçimindeki, Bizans kışkırtmalarıma kanarak, Abydos'u kuşattı. Çakabey, anlaşma sağlamak amacıyla buluştuğu I. Kılıç Arslan tarafindan öldürüldü.
Çaka Bey Anıtı – Eski Çeşme Köy- ÇEŞME Fotoğraf Galerisi