Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
      MERKEZ HANLARI
      KINIK HANLARI
      ALİAĞA HANLARI
      BERGAMA HANLARI
      MENEMEN HANLARI
      TİRE HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Silahcıoğlu Hanı –( Merkez )

Mimar Kemalettin caddesi ile Necatibey caddesinin kesiştiği köşede yer alan SİLAHÇIOĞLU HANI, 1927 -1928 yıllarında MİMAR NECMETTİN EMRE tarafından yapılmıştır. Yapı, bu çevrede sık görülen ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında, 1922 yangın alanları üzerinde yapılmış olan 1.ULUSAL MİMARLIK stilinin örneklerindendir.
Han binası, bir dönem Akşam kız sanat okulu olarak hizmet vermesinin yanı sıra, ofis ve yatakhane binası olarak da kullanılmıştır.
Zemin kat girişinde, iki mermer sütun ve üç sivri kemer ile taşınan yuvarlatılmış köşe 1.ULUSAL MİMARLIK stilinin belirleyici öğesi olan köşe kubbesi ile sonlandırılmıştır. Hem dış hem de iç sütunlarda mukarnaslı başlıklar kullanılırken, cephelere hareketlilik kazandırmak amacıyla mukarnaslı konsollar ve balkonlar kullanılmıştır. Her katta değişen pencere düzeni, son katta sütunçelerle ayrılan dörtlü pencere sistemine dönüşürken, pencere üstlerinde turkuaz renkli çiniler, altlarında ise kabartma motifler yer almaktadır. Giriş kapılarında kullanılan dövme demir işçilik dikkate değerdir.
Han, yığma yapım sistemi ile inşa edilmiş olmasına karşın, iç mekanlarda renkli camlı tepe ışıklığı ile örtülmüş, etrafı sütunlar ve geometrik bezemeli korkuluklarla çevrilmiş galerili orta mekan nedeniyle hafif ve ahşap bir yapı izlenimi doğurur. Yapıdaki geniş açıklıklar İzmir Atatürk Lisesi ve İzmir Namık Kemal Lisesinde olduğu gibi putrelli kaset döşemeler ile geçilmiştir. Kasetlerin yarattığı havuzlarda kullanılan renkli tavan süslemeleri yapının ilgi çekici unsurlarıdır.
Silahcıoğlu Hanı –( Merkez ) Fotoğraf Galerisi