Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      NARLIDERE MEKANLARI
      GÜZELBAHÇE MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
ESKİ ASKERLİK ŞUBESİ -KEMALPAŞA

ATATÜRK KEMALPAŞA'DA NEREDE KONAKLADI ?

Mustafa Kemal Paşa’nın 9 Eylül 1922 tarihinde Nif yani Kemalpaşa’da konakladığı pek çok tarihî belge ve kaynakta, hatta gerekçesiyle birlikte kendi yazdığı Nutuk’ta da yer almaktadır. Mustafa Kemal, Nutuk’ta o gün Nif’e gelişini ve nedenini ayrıntılı olarak anlatır. Ancak, doğal olarak ve bir “ayrıntı” olduğu için Nif’te nerede konakladığına ilişkin bilgi vermez. O gece nerede konakladığına ilişkin kaynaklarda net ve bir tek adres vardır: “Nif Âhz-ı Askerî” Şubesi yani “Nif Askerlik Şubesi”.

Mustafa Kemal Paşa’nın Nif’te kaldığı “yer / mekan”, Kemalpaşa’da yaşayanlar için farklı farklı adreslerin verildiği bir yerdir. Bu “mekan”, özellikle in-formal enformasyon (bilimsel ya da yöresel nitelikli olmayan bilgi, kısaca “dedikodu”) olarak o zamanki Nif’te “Askerlik Şubesi”, bir “Rum evi”, bir “bağ evi/üzüm deposu” ve “Kızılüzüm köyü”nde kaldığı tezi üzerine kurulu dört farklı versiyon içerir.

Net olarak söylemek gerekir ki Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki Genel Kurmay heyeti, 9 Eylül 1922 Cumartesi, yani ordularımızın İzmir’i ve vatanı kurtardığı o tarihsel geceyi, o zamanki adı “Nif” olan günümüzde Kemalpaşa’da geçirmiştir.

Mustafa Kemal Paşa’nın 9 Eylül 1922’de Nif’te bulunması aslında tarihsel ve o dönemin, günümüz tabiriyle, “en sıcak” gelişmesi olarak yazılı basının dikkatini yönelttiği bir olaydır. Pek çok yerli ve yabancı gazeteci, Türkler ile Yunanlılar arasındaki savaşı takip etmekte ve gazetelerine haber olarak yazmaktadır. Böylesi bir durumun en azından bir gazetecinin gözünden kaçmaması kesinlikle mümkün değildir. Öte yandan Mustafa Kemal’in o günlerde yanında bulunan Halide Edip (Adıvar) ve Ruşen Eşraf (Ünaydın) anılarını yazmış ve anılarında adres olarak Nif yani Kemalpaşa Askerlik Şubesi’nde kaldıklarını açıkça belirtmişlerdir. Ancak Mehmet Rahmi Ergun’un Mustafa Kemal ve Kurmay Heyeti için “gece saat 10-11’de burayı terk ediyor[lar]” ifadesi ile Ziya Hanhan’ın naklettiği ve benim de güvenilir sözlü kaynaklardan edindiğim bilgi bir noktada paralellik gösteriyor:
Akşam ve gecenin erken saatlerinde Nif Askerlik Şubesi’nde kalan, dinlenen ve burada yazışmaları takip eden Gazi Mustafa Kemal Paşa ve Genel Kurmay Heyeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha güvenli bir bölgede, ki muhtemelen, Çınarköy’de bulunan bir bağ evinde ya da üzüm deposunda gecenin ilerleyen saatlerini, Mareşal Fevzi Çakmak’ın aktardığı gibi uykusuz geçirdiler.

Aslında 19 Mayıs 1919’dan beri pek çok geceyi uykusuz geçirmişlerdi ama “o gece” uykusuz geçirdikleri son geceydi. “O gece”, yıllar sonra Mustafa Kemal’in “Bütün hayatımda sevinçle geçirdiğim bir gece vardır. O gece ordumuzun İzmir’e girdiği günün burada geçirdiğim günün gecesidir.” dediği 9 Eylül 1922 Cumartesi gecesiydi ve “o gece” Mustafa Kemal Paşa, sonradan Kemalpaşa adını alacak olan Nif’in, Türk egemenliğine girdiği tarihsel süreç içerisinde gelmiş geçmiş en “büyük” ve en “önemli” misafiri olarak bulunuyordu…

KAYNAK: RAHİM SAĞ (NİF’TEN KEMALPAŞA’YA )
FOTOĞRAFLAR: KEMALPAŞA WEB (EDİP GÜL)
ESKİ ASKERLİK ŞUBESİ -KEMALPAŞA Fotoğraf Galerisi