Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      TİRE ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
POSLU MESTAN EFE HEYKELİ – BİRGİ- BOZDAĞ - ÖDEMİŞ

Asil kökleri Tire’nin Yeğenli köyünden olan poslular, saha sonra Ödemiş’in Gerçekli Köyü’ne yerleşmiştir. Poslu Mestan Efe burada doğmuştur. Poslu ailesi Sarıtekeli aşiretindendir.
Kuvayi Milliye’nin Küçük ve Büyük Menderes Havzası’ndaki önemli adlarından biri de Poslu Mestan Efe’dir. Çoğunlukla yanlış olarak “Postlu” olarak ifade edilmektedir.
Kurtuluş savaşının Küçük ve Büyük Menderes Havzalarının ünlü efelerinden biri olan Poslu Mestan Efe, Kuvayi Milliye’nin kuruluşunda ve Bozdağ ile Gölcük çevresinin örgütlenmesinde yararlı çalışmalar yapmıştır. Bilinçlenmesinde Birgi Belediye Başkanı Tevfik Bey’in önemli rolü olmuştur. Çeşitli toplantılara katılarak düşünsel yönden beslenmiştir. Ardından Alaşehir Kongresi’ne katılarak, kararların uygulanmasında etkili olmuştur.
Ödemiş Kuvayi Milliye örgütünün kuruluşunda da yer alan Poslu Mestan Efe, özellikle sorumluluk alanı olan Bozdağlar’da yunan birliklerine yaptığı baskınlarla tanınmış ve üne kavuşmuştur.
Önemli çatışmalarda daima ön saflarda çarpışarak, grubunun takdirini kazanmış, sorumluluk bilincini en iyi taşıyan ender efelerdendi.
Mustafa Kemal tarafından, Aydın ve havalisi Umum Komutanı Demirci Mehmet Efe’den bolu ve çevresi ayaklanmalarının bastırılmasında kullanılmak üzere istenen efelerin başında Poslu Mestan Efe bulunmuştur. Poslu Mestan Efe beraberindeki 100 kızanıyla ayaklanmaların bastırılmasında etkin olmuş ve arkadaşları Dokuzun Mehmet Efe ve zurnacı Mehmet Efe ile birlikte cephe savaşları yapmıştır. Düzce ayaklanmasının yanı sıra Anzavur’a karşı yürüttüğü bastırma hareketleriyle Mustafa Kemal’in ve Ankara’nın dikkatini çekmiştir. Poslu’ya özel ilgi gösteren Mustafa Kemal, onu Ankara’da üç gün misafir etmiş ve boynundaki dürbünü, Poslu’nun boynuna takarak onu onurlandırmıştır. Mustafa Kemal, Poslu’ya “Mestan” diye seslenir özel ilgisini dile getirirdi. Ankara’da biraz daha istirahat etmesini istediğinde, “Paşam, bayramdır, gideyim. Yoksa düşman halka rahat vermez. Ben olursam pek rahat olamazlar”, diyerek görev bölgesine dönmüştür.
Bozdağ’ın bu ünlü efesi, Çukurçeşme, Tabanbağı, Kemer ve Hacı Hasan cephelerinde kurduğu karargâhlarla düşmana aman vermemiş ve Karayaka’daki Yunan karargâhına sürekli saldırarak, Genev, Birgi, Bozdağ ve Gölcük hatlarını sindirmiştir. Poslu Mestan Efe, Bozdağ, Mendegüme ve aydın cephelerinde önemli hizmetler vermiştir. 31 Haziran 1920’deki Nazilli savaşı Efe’nin son savaşı olmuştur.
Kimi ifadelere göre Demirci Mehmet Efe kendisini çekememiş ve vurdurmuştur. Ölümü uzun bir süre tartışmalara neden olmuş, onu çekemeyen subaylar tarafından vurulduğu da iddia edilmiştir. Kalek Mehmet Efe, sorumlu tuttuğu kişileri bir bir öldürürken, Kâhya Hasan’ın araya girmesiyle olaylar daha da büyüyecekken bastırılmıştır. Olay, efelerle subayların arasını açmış, ancak gelişmelerden Kuvayi Milliye’nin yara alacağı düşünülerek olay örtülmüştür. Poslu’nun ölüm haberi Ankara’da duyulur duyulmaz, Mustafa Kemal’in çok üzüldüğü aktarılmaktadır.

Kaynak; A. Munis Armağan, Bozmenderes’ten Bozdağlar’a Kuvayi Milliye
POSLU MESTAN EFE HEYKELİ – BİRGİ- BOZDAĞ - ÖDEMİŞ Fotoğraf Galerisi