Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
      KONAK MERKEZ MİRASLARI
      SELÇUK MİRASLARI
      BAYRAKLI MİRASLARI
      ÖDEMİŞ MİRASLARI
      GAZİEMİR MİRASLARI
      DİKİLİ MİRASLARI
      TİRE MİRASLARI
      KARŞIYAKA MİRASLARI
      BAYINDIR MİRASLARI
      BERGAMA MİRASLARI
      BORNOVA MİRASLARI
      ÇEŞME MİRASLARI
      FOÇA MİRASLARI
      URLA ENDÜSTRİ MİRASLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
FOÇA YEL DEĞİRMENLERİ - FOÇA

Foça nın İzmir yönünden girişinde bulunan Yel Değirmenleri restorasyon çalışmaları tamamlanmadan ziyaretçi akınına uğramaya başladı.

Tarihi yel değirmenlerinin restorasyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Foça Kazıları Başkanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Değirmenlerden birinde 18.yy.da kurulduğu yöntemle buğday öğütülerek un yapılacak

Top Dağı nın zirvesinde yer alan üç adet değirmenin onarım çalışmaları bir yıla yakın bir süredir devam ediyor. Taş bölümleri işlenen değirmenlerin pervane ve çark gibi hareketli kısımları da aslına uygun olarak ilçedeki marangozlar tarafından ahşaptan yapılıyor.

Henüz bir adedinin dış bölümleri tamamlanan değirmenlerin iç kısmına döner merdiven yapılacak ve ziyaretçilerin üst kısımdan Foça yı seyretmeleri sağlanacak. Üç değirmenin de turizm sezonuna yetiştirilmesi amaçlanıyor. Değirmenlerin birine sistem tam olarak kurulacak ve zaman zaman sembolik ve gösteri amaçlı olarak çalıştırılarak öğütme işlemi yapılacak. İlkinde yapıldığı gibi ahşap çatı kısımlarının üzeri bakır levhalarla kaplanacak ve oksitlenmeden dolayı oluşan yeşil renkle daha doğal ve tarihi bir görünüm kazandırılacak.

Yel değirmenlerinin bulunduğu Top Dağı diğer özellikleriyle de Foçanın ziyaret noktalarından biri olmaya başladı. Tepede bulunan Ana tanrıça (Kybele) kutsal alanı, bu alana çıkış için kayalara oyulmuş merdivenler, kayalara oyulmuş adak nişleri, yel değirmenlerinin hemen alt kısmında bulunan ve dağa adını veren tarihi top, dünyanın en eski tiyatrosu olarak nitelendirilen, restorasyon için ilgi ve ödenek bekleyen antik tiyatro, Foça nın peri bacaları olarak anılan kaya oluşumları, yamaçlarda dolaşan keçiler bölgeye gelenlerin büyük ilgisini çekiyor.
FOÇA YEL DEĞİRMENLERİ - FOÇA Fotoğraf Galerisi