Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
      DİKİLİ HAMAMLARI
      KARABAĞLAR HAMAMLARI
      ALİAĞA HAMAMLARI
      MERKEZ HAMAMLARI
      BORNOVA HAMAMLARI
      BAYINDIR HAMAMLARI
      BERGAMA HAMAMLARI
      BEYDAĞ HAMAMLARI
      ÇEŞME HAMAMLARI
      FOÇA HAMAMLARI
      KARŞIYAKA HAMAMLARI
      KEMALPAŞA HAMAMLARI
      KINIK HAMAMLARI
      KİRAZ HAMAMLARI
      MENDERES HAMAMLARI
      MENEMEN HAMAMLARI
      ÖDEMİŞ HAMAMLARI
      SEFERİHİSAR HAMAMLARI
      SELÇUK HAMAMLARI
      TİRE HAMAMLARI
      TORBALI HAMAMLARI
      URLA HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
Güzelhisar Tabakhane Mahallesi Hamamı – (Aliağa)

Kaza-i Güzelhisar’da şimdi üçü yok olmuş, birinin salt tabandan az yukarı duvarları görülebilen, dört hamamdan bahsedilmektedir. Birinci hamam iki oluklu çeşme yanındaydı. İkincisi ile Balaban derede, Koca Hacıoğlu Mehmet Aslan’ın bahçesinin ucunda yer almaktadır. Üçüncü ise hamam alanı mevkisindedir. Dördüncüsünün yeri tam belirlenmese de Kuyumcu çeşmesi civarında olmalıdır.

Üç nolu hamam Tabakhane Mahallesi Hamam alanı denilen yerdedir.

III. Nolu Tabakhane Mahallesi hamamı:

Bina çarşıdan Kavaklı mevkisine doğru gidildiğinde, 150 m mesafede solda hala yok edilemeyen, 1 m kadar yüksek duvarlar görülür ki, üst tarafı ise yıkılmıştır.

Burası, Bizans dönemine kadar giden eski bir hamam yeridir. Kitabe yoktur. İnşa tarihini bize açıklayacak taş, belge, bilgi ve vakıf kaydı yoktur. Köşelerde siyah ve düzgün bazalt taş kullanılmıştır. Duvarlarda tamamı düzgün olmayan küfeki sarı taş ve beyaz düz taş mermer kullanılmış olup, bunlar birbirine Horasan denilen harçlar tutturulmuştur. Bundan kırk beş-elli yıl önce, duvar yüksekliği 2 m’yi geçmekteydi. Çevredeki insanlar bir kısım taşları, söküp kendi inşaatlarında kullanmışlardır.

Yapı kuzey-güney yönünde dikdörtgen bir plan gösterir. Şu anda hamamın kuzey yönünde kerpiç bir ev mevcuttur. Kazı yapılmadığından nasıl bir örtü şekli vardı tahmin yapılamıyor. Tonoz mu, düz çatı mı, kubbe mi ancak arkeolojik kazı ile ortaya çıkabilir. Giriş yeri (ana kapı) doğudan olması şekil bakımından uygunluk gösteriyor. Birinci oda soyunmalık olup, 3.80*2.00 m ölçüsündedir. 2. oda ılıklık diye belirlenmiştir. 3.80*3.60 m. ölçüsündedir. 3. oda 3.60*3.60 m ölçüsünde olup, kare bir mekan olduğunu tespit ettik. Belki de üzeri kubbe ile örtülüydü. Bu oda halvet olmalıdır. Bu odanın doğusunda ise 3.60*2.00 m ölçüsünde, tuvalet ve tıraşlık olduğunu düşündüğüm, dördüncü bir oda daha vardır.

Ilıklığın kuzeyinde ise daire biçimli külhan yer almakta, içi tuğla ile inşa edilmiştir. Yine ılıklık diye söylenen odanın batı kısmında, çıkıntılı bir duvar yer almakta. Burası su deposu olmalıdır. Batıdaki bir kuyudan su, dolap tabir edilen bir düzenekle depoya doldurulmuş olmalıdır. Su toprak künk- lerle depodan külhan üzerine, buradan da odalara dağılmakta idi. Alttan ısıtmalı olduğunu düşündüğüm bu yerin zeminindeki sırlı tuğlalar, çevredeki bazı evlerin fırınlarına taşınıp, inşaatta kullanılmıştır. Güneybatıdaki halvet diye söylenen odanın altından çıkan pis su tahliye borusu, (toprak künk) erozyon neticesi toprak yüzeyine çıkmıştır. Odada göbek taşı var mı? Kur- nalar nerede? Yüzeyden belirgin değildir. Bazı yönleri ve örtü biçimi tam belirlenemediğinden diğer bir hamamla karşılaştırması yapılamamıştır. Bu hamamın on dokuzuncu yüzyıl sonuna kadar işletildiği söylenmektedir.

Hisar, kule, konak gibi yapılar tamamen ortadan yok olmuşlardır. Ancak hisarın yeri Koca tepedir.

KAYNAK: GÜZELHİSAR ALİAĞA ÇEVRESİ İLE BİRLİKTE (CEVAT YILDIRIM)

FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
Güzelhisar Tabakhane Mahallesi Hamamı – (Aliağa) Fotoğraf Galerisi