Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  İZMİRİN ENDÜSTRİ MİRASI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
      MERKEZ ANITLARI
      SELÇUK ANITLARI
      NARLIDERE ANITLARI
      TORBALI ANITLARI
      URLA ANITLARI
      BAYINDIR ANITLARI
      BERGAMA ANITLARI
      BORNOVA ANITLARI
      ÇEŞME ANITLARI
      GAZİEMİR ANITLARI
      KARŞIYAKA ANITLARI
      KEMALPAŞA ANITLARI
      MENEMEN ANITLARI
      ÖDEMİŞ ANITLARI
      TİRE ANITLARI
  İZMİRİN ŞEHİTLİKLERİ
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  İletişim   
İnciraltı Bağımsız Yargı Ve Danıştay Anıtı –NARLIDERE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 17 Mayıs 2006 tarihinde Danıştay’a düzenlenen saldırı anısına yaptırarak İnciraltı’na diktiği “Bağımsız Yargı ve Danıştay Anıtı” törenle açıldı. Kaidesi ile birlikte 5 metre uzunluğunda, yaklaşık 1.3 ton ağırlığındaki bronz anıtın Danıştaya yapılan silahlı saldırıyı gerçekleştiren anlayışa karşı duyarlılığın bir simgesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Eylül 2007 Tarihinde dikilmiştir.
Danıştay İkinci Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in şehit olduğu kanlı Danıştay Saldırısı’nın anısına dikilen “Bağımsız Yargı ve Danıştay Anıtı”nın açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi M. Cahit Kıraç’ın yanı sıra, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, saldırıda yaşamını yitiren Mustafa Özbilgin’in eşi Ayşe Sema Özbilgin, oğulları Gökhan ve Serkan Özbilgin, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, saldırıda yaralanan Danıştay İkinci Daire Başkanı Mustafa Birden ve çok sayıda yargı temsilcisi katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ülkemizde ve dünyada nefretle kınanan bu saldırının, sadece Danıştay’ı değil, tüm yargı ve adaleti, adalet temelinde yükselen devleti, insanımızı ve çağdaşlığı hedef aldığını belirterek, “Bu anıt, Türk yargısının cumhuriyet kazanımlarını korumak ve ileriye götürmek yolundaki, sarsılmaz iradesine olan inancımızın bir ifadesi olarak dikilmiştir” dedi. Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: “Bu anıtın İzmir’e dikilmesi, elbette bir tesadüf değildir. İzmir halkı, Danıştay’a yapılan saldırıya, hiç bir siyasi görüş farkı gözetmeksizin, büyük tepki göstermiştir. İzmir, çağdaş ve laik Türkiye’nin karşılığını, tam anlamıyla bulduğu bir kenttir. İzmir, yüce önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin değerlerini, net olarak ortaya koyan bir fotoğraftır. İzmirliler, aydınlık yüzlü, çağdaş ve duyarlı insanlardır. İşte bu anıt da, İzmir halkının ortak duyarlılığının bir simgesi olacaktır. İzmir, halkı ile, siyasi parti temsilcileri ve bütün sivil toplum örgütleri ile, Türk Yargısı’nın yanındadır. Bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da böyle düşündüğünü, çok iyi biliyoruz”

KAYNAK: İZMİR BELEDİYESİ
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
İnciraltı Bağımsız Yargı Ve Danıştay Anıtı –NARLIDERE Fotoğraf Galerisi