Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BORNOVA
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
İZMİR İSMET İNÖNÜ EVİ - MERKEZ

İsmet İnönünün Malatya doğumlu babası Reşit Bey, okumak için İstanbul a gidip hukuk eğitimi alarak ilk görev yeri olan Çatalcaya atanır. Bu görevi sırasında Rumelili Hakkı Bey in kızkardeşi Cevriye Hanımla 1880 de İstanbul da evlenirler. İlk oğulları Ahmet in doğumundan sonra İzmir deki bir eve taşınırlar. İsmet, babası Reşit Bey in İzmir Adliyesinde Sorgu Yargıcı Yardımcısı olarak görev yapmakta olduğu 1884 yılında, şu anda müze-ev olan dayısının evinde dünyaya gelir.
İsmet İnönü (Hatıralar) kitabının 1. cildinin 19-20. sayfalarında İzmir anılarını şöyle anlatır:
(Altı sene, askeri tahsilin yıl sonu tatillerini İzmir de geçirdim. İzmir e dayımın yanına, sılaya gidiş, benim için bahtiyarlık ve açılıp, serpilme, fırsatı olmuştur. Değirmen Dağındaki küçük, mütevazi, ev, denize karşı, hala bana dünyanın en güzel köşkü gibi görünür. Dinlenirdim, gezerdim. Fransızca gazeteler okur –Le Matin-, memleketimin dört köşesinde fevkalade bir hadise varsa, onu öğrenir takip ederdim. Nihayet, gelecek sene dersleri için biraz hazırlanır, bazen dil dersi de alırdım. Küçük dayım doktordu, edebiyat meraklısıydı. Onunla beraber bulunmak da bana zevk verirdi. Bizim nesil, açık ve kapalı edebi eserlere ve hareketlere düşkündü. İstanbul da ve İzmir de yasak olan bütün edebi eserleri, taşbasması olarak, köşe başlarından satın alırdık. İstediklerimizi İstanbul da Tünel başında satılan eski kitaplar arasında çok zaman bulurduk.
İzmir, bu suretle on üç ila yirmi iki yaşlarımda benim başlıca sevgilim olmuştur. On altı sene sonra büsbütün başka şartlar içinde İzmir e girdiğim zaman, türlü duygularım, arasında sevgiliye kavuşmak heyecanı ayrıca yer alıyordu.
Sarıhafız (Türk Yılmaz) Mahallesi Mekke Yokuşunda 842. Sokakta, şimdilerde İnönü Sokağı No:20 de bulunan bu ev, İsmet İnönünün Cumhurbaşkanlığı yıllarında o zamanki İzmir Belediye Başkanı Dr.Behçet Uz tarafından içinde oturmakta olan iki kız kardeşten Belediye adına satın alınır.

1950 sonrasında ev, İzmir Belediyesince elden çıkarılmak istenince, İnönü ye yakın olan İzmirli işadamlarından Şerif Remzi Reyent tarafından alınır. Şeref Remzi Reyent evi, yeğeni ve aynı zamanda İnönü nün en eski arkadaşlarından Org.Ali Fuat Erden in kızı olan Ayla Ökmen e hediye eder. Ayla Ökmen de evi İnönü Vakfına bağışlar.
Dönemin Belediye Başkanı Yüksel Çakmur un aracılığı ile hayatta kalan kız kardeş Huzurevine yatırılır. Evde onarıma girişilerek , iç düzenlemesi yapılır. Vakıftan sağlanan eşya ve resimler yerleştirilip, ziyarete açılır. Bu ilk onarımdan sonra ev köklü bir restorasyon gerektirdiği için Kültür Bakanlığı, Konak Belediyesi ve İnönü Vakfınca 1998 de konu yeniden ele alınır. Ancak restorasyon işleri, İl Özel İdaresi kimliğiyle, Kemal Nehrozoğlunun İzmir Valisi olmasıyla gerçek koruyucusunu bulur. Tarih Vakfının da katılımıyla, zamanın İzmir Rölöve ve Anıtlar Müdürü Dr.Fatma Sedes in yürüttüğü rölöve çalışmaları bitirilip, ev elden geçirilerek tümüyle yenilenir. İzmir Resim ve Heykel Müzesi Müdürü olup, halen evin yönetimini de üstlenmiş bulunan Cahit Koççoban ın çabaları ile iç mekan çalışmaları tamamlanır. 24.07.1999 günü İzmir Sivil Toplum Örgütlerinin katılımı ve Lozan sergisi ile ev yeniden ziyarete açılır.
O günden sonra İsmet İnönü nün doğum (24 Eylül), ölüm (25 Aralık) ve Lozan Antlaşmasının imza (24 Temmuz) yıldönümlerinde evde özel etkinlikler düzenlenir. Örneğin, depremzedeler yararına İzmir Resim ve Heykel Müzesi sanatçıları sergi açarlar, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğünce İlköğretim okulları arasında 23 Nisan Resim Yarışması düzenlenir ve katılan resimler sergilenir, dereceye girenler ödüllendirilir. Bu arada sokaktaki tüm evlerin duvarları boyanır, sokak temizlenir, İzmir Büyükşehir Belediyesince sokağa 2000 yılı Eylül ayında (İnönü Sokağı) adı verilir. Sokağa Sivas Cumhuriyet Üniversitesince Lozanı anımsatan bir duvar resmi yapılır. 23 Nisan Resim Yarışmasının ve sokakta Duvar Resimleri Yapımının gelenekselleştirilmesi kararlaştırılır.) 24 Eylül 2000 de yerel bir TV kanalı aracılığı ile evden naklen açık oturum yayını gerçekleştirilir. Vitrinlere İnönüye ait eşya ve giysiler yerleştirilir, ziyaretçilere İnönü Belgesel filmi gösterilir.
Halen Eski 23 Nisan Çocuk ve Egemenlik Bayramları ve Türkiye nin Kalkınma Mucizeleri konulu fotoğraf ve belge sergisi sergilenmektedir.
Önümüzdeki günlerde ve yıllarda, İnönü Evinde gerçekleştirilecek etkinliklerle daha geniş kitlelere ulaşılması düşünülmektedir.

İZMİR İNÖNÜ EVİNİN AÇIK OLDUĞU ZAMANLAR VE ERİŞİM ADRESLERİ:
İzmir İnönü Evi Salı, Perşembe, Cumartesi ve resmi tatil günleri 10.00-17.30 saatleri arası açıktır.
ADRES: Türkyılmaz mahallesi 842. Sk. (İnönü Sokağı), No:20 Konak-İZMİR
Tel : 0 232 445 55 99
İZMİR İSMET İNÖNÜ EVİ - MERKEZ Fotoğraf Galerisi