Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
İZMİR KADIN MÜZESİ - BASMANE-MERKEZ

İzmir Kadın Müzesi 23 Ocak 2014 tarihinde açılmış olan beşinci Butik Müze olup, Türkiye de bir ilktir.
Kadın Müzesi nesne merkezli müzecilik anlayışından ziyade insan merkezli müzecilik anlayışının en önemli örneklerinden biridir.
Müze Anadolu Kadınının unutulan geçmişini, gücünü tüm dünyaya hatırlatmak, Anadolu kadınının yaratıcılığını ortaya çıkarmak, kendine güvenini desteklemek, kendi geçmişine ait anıların canlandığı özel bir mekân yaratma amacındadır.
Yapı; Kabul, hizmetli ve yaşam olmak üzere üç kattan oluşan tarihi bir binadır. 20. yy.’ın ilk yarısına kadar Yahudi ve Türklerin birlikte yaşadığı Basmane Tilkilik semtin’ in gözde yapılarındandır.
Dönem evlerinin karakteristik özelliklerine sahiptir. Avrupa ve geleneksel Türk mimarisinin öğeleri bir arada kullanılmıştır. Neoklasik üsluptaki cephenin cumbayla zenginleştirilmesi bazı kaynaklarda ‘’İzmir Evi’’ ya da ‘’Etkileşim Evi’’ olarak sınıflandırılan türe işaret eder.
Müze, zemin kat ve ara katla birlikte üç kattan oluşuyor. Giriş katında duvarlarda yer alan 19. Yüzyıla ait altın sırma işlemeli kaftan, bindallı ve cepkenler hayranlık uyandırıyor, holde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1929 yılında Anakara Palas’ta manevi kızı Nebile Hanımın düğünün de Nebile Hanım ile dans ederken çekilmiş fotoğrafı yer alıyor. Bunların yanında, Geçmişten Günümüze Kadın, Antik Çağda Anadolu’da Kadın, Video Art odaları, Kütüphane ve Bahçe yer alıyor. Bahçede ise tarihte ilklere imza atmış Türk kadınlarımızdan Halide Edip Adıvar, Cahide Sonku, Füreya ve Afife Jale’nin maskları yer alıyor. Yine ünlü Şairimiz Nazım Hikmet’in bir bank üzerinde heykeli bulunuyor, ayrıca özgürce seslenişlerin şiirsel bir dil ile dile getirileceği özel bir bölüm içeriyor.
İkinci kata çıkarken duvarlarda İzmirli kadınlara ait masklar yer alıyor. İkinci katta ise Protesto ve Kadınlar Odası; Kadınların toplumsal yaşamdaki çeşitli direnişleri öyküleriyle birlikte yer alıyor.
Koleksiyon Eserler Odası; Osmanlı,Cumhuriyet Dönemi’nden eşyalar, bilgiler, belgeler ve eserler yer alıyor. Öncü Kadınlar Odası, Enstalasyon Odası ve Geçici Sergi Salonu da ikinci katta yer alan bölümlerden.
Müze yeni açılmış olmasına rağmen günde ortalama 100-200 civarında ziyaretçi ağırlıyor ve giderek ilgi uyandırmaya devam ediyor.

KAYNAK: KONAK BEL.
İZMİR KADIN MÜZESİ - BASMANE-MERKEZ Fotoğraf Galerisi