Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
      MERKEZ KİLİSELERİ
      URLA KİLİSELERİ
      TİRE KİLİSELERİ
      KINIK KİLİSELERİ
      BAYINDIR KİLİSELERİ
      BERGAMA KİLİSELERİ
      BORNOVA KİLİSELERİ
      BUCA KİLİSELERİ
      ÇEŞME KİLİSELERİ
      KARŞIYAKA KİLİSELERİ
      MENEMEN KİLİSELERİ
      SELÇUK KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
Agia Paraskevi Kilisesi ( Yanık Kilise )-Karataş - Merkez

Karataş'ta Barbaros Mahallesi sınırları içerisinde Adile Naşit Parkı yanında bulunan İzmir'in en eski tarihi yapılarından Agia Paraskevi Kilisesi göz göre göre yok oluyor. Halk arasında "Yanık Kilise" olarak da bilinen tescilli yapı yaklaşık yüz yıldır restorasyon bekliyordu.
1850'li yıllarda inşa edilen tarihi kilise Rum Ortodoks cemaati tarafından uzunca yıllar kullanılan ancak rivayetlere göre büyük İzmir yangını sırasında hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Karataş'taki Yanık Kilise diye anılıyor.. Yığma taş, tuğla ve mermer kullanılarak inşa edilen tarihi tescilli yapı o günlerden bu yana bir türlü restore edilemezken, kiliseden geriye ise sadece orijinal kapı kemeri ile Papazın evinin kalıntıları ile birkaç mermer basamak kalmıştı.

Özellikle Konak Belediyesinde görevli bulunan Mihriban Yanık hanımefendinin de yardımlarıyla dört duvarı ayakta kalan papazın evinin tescillenmesini sağladı. İzmir Basınında görevli olan Mustafa Oğuz, Ali Arda Perk ve Erman Şentürk’ün katkılarıyla konuyu sürekli gündemde tuttu. Çeşitli gazete, dergi, televizyon ve sunumlarla bu yapını önemini anlatmaya çalıştık. Konak Belediyesi Başkanlığına seçilen Sema Pakdaş hanımefendiye konuyu defalarca anlatma fırsatı yakaladı ve kendileri de bu binayı restore edeceğini ve Karataş’ta çocuklar için bir kütüphane kazandıracağına dair söz verdi. Evet; Sema Pekdaş hanımefendi sözünde durdu ve papazın evini restorasyonunu yaptırdı

Karataş’ın 150 yıllık tarihinde ilk defa bir çocuk kütüphanesine kavuşması çocuklarımızın geleceğe daha aydınlık ve güvenle bakmasını sağlayacağı gibi yemyeşil parkında özgürce oyunlar oynayarak sosyal ve psikolojik olarak gelişimlerine yardımcı olacaktır. Her şeyden önce cevrede yaşayan çocuklarımızın apartman dairelerinde hapis olmuş hayatlarına son verecektir bu kütüphane ve park.
Restorasyon sonunda amaca uygun olarak yapılan kütüphane bilinmeyen bir sebeple kapatıldı. Şu an YANIK KİLİSE –KÜTÜPHANE kapalı olarak beklemektedir.

Kaynak: Abdulkadir Hazman yazdı... YANIK KİLİSEDEN KÜTÜPHANEYE
FOTOĞRAFLAR: EROL ŞAŞMAZ
Agia Paraskevi Kilisesi ( Yanık Kilise )-Karataş - Merkez Fotoğraf Galerisi