Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
BELKAHVE ATA EVİ –BORNOVA

İzmir’in düşman işgalinden kurtulduğu gün Atatürk’ün İzmir’i seyrettiği ve çay içtiği Belkahve sırtlarında önemli bir tesis hayata geçiyor. Bornova Belediyesi’nin dönemine uygun olarak özel dizayn ettiği tesiste Kurtuluş Savaşı Dönemi’nde kullanılan eşyalardan bilgilendirici videolara kadar birçok tarihsel materyal ziyaretçileriyle buluşacak. 9 Eylül 2016 günü hizmete açılan tesiste ayrıca Kurtuluş Savaşı ve Atatürk ile ilgili bir kütüphane de bulunacak.

İşgal kuvvetlerini 30 Ağustos’ta nihai olarak yenilgiye uğrattıktan sonra Atatürk’ün 9 Eylül’de İzmir’e giriş yaptığı Belkahve sırtlarında önemli bir tesis hayata geçiyor. Bornova Belediyesi Belkahve sırtlarında Atatürk’ün İzmir’e girmeden önce dinlenip çay içtiği nokta o günlerin ruhunu yaşatacak anı evinin yapımını tamamladı. Ulu Önder Atatürk ve Kurtuluş Savaşı anılarının yaşatılacağı tarihi mekan İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 2016 da açıldı.

İzmir Tarihi’nin önemli bir parçası
İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun başladığı konum olarak bilinen Belkahve sırtlarındaki tesis, Bornova Belediyesi tarafından tarihe yakışır şekilde yenilendi. Tarihsel mekanda işgal yıllarına ait eşyalar, dönemin askeri ve halk hareketini ifade eden fotoğraf ve maketler yer alacak. İzmir’in işgali ile tüm yurt sathında başlayan Kurtuluş Savaşı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Türk Ordusu’nun verdiği muazzam mücadeleye ait önemli kitapların yer aldığı kütüphane ile özel olarak hazırlanan videolar da ziyaretçileri İzmir tarihi konusunda bilgilendirecek.
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü özellikle geleceğimiz olan çocuklara daha iyi anlatmamız ve onun açtığı yolda emin adımlarla yürünmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Atila “Kurtuluş tarihimizin önemli miraslarından olan tesisi İzmirimize kazandırmak için yenileme çalışmaları gerçekleştirdik. Tarihine uygun olarak yaptığımız çalışmalarda sona yaklaştık. Atamızın ‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez’ sözünden hareketle mirasımıza sahip çıkıyoruz. Cumhuriyetimizi Atatürk’ün açtığı yoldan daha ileriye taşımak için çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: Hürriyet gazetesi
BELKAHVE ATA EVİ –BORNOVA Fotoğraf Galerisi