Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
MİMAR KEMALETTİN CADDESİ VE ÇEVRESİ –KONAK-MERKEZ

Cadde, adını Osmanlı döneminde ilk Mimar ve Mühendis Cemiyeti’nin kuruculardan Evkaf-ı Hümayun Nezaret-i İnşaat ve Tamirat Müdürlüğü yapmış olan MİMAR KEMALETTİN ‘den almaktadır.
Cadde, 1922’den günümüze kadar gerçekleşmiş mimarlık ürünlerinin bir açık hava sergisi özelliğini taşımaktadır. Cadde, Cumhuriyet’in ilk yıllarında da etkili olan 1. ULUSAL MİMARLIK STİLİnden, 1980 ‘li yılların modern-sonrası akımına kadar pek çok mimari stilinin bir arada bulunduğu bir bölge içindedir.
1925-26 yıllarında yapılarak ÇUKUR HAN önündeki meydanı çevreleyen üç köşe yapısı olan PEKER İŞHANI , Necmettin Emre’nin tasarımı olan ve MİLLİ EYTAM BANKASI olarak yapılmış olan Necatibey Bulvarı No: 41’deki iş hanı ile yine aynı bulvar üzerinde yer alan 55 No’lu iş hanı cephelere ve özellikle girişlere önem veren, Osmanlı ya da Selçuklu kemerlerinden oluşan pencere düzeninin ve çini panolarının kullanıldığı, köşelerin kubbe ya da alınlık ile vurgulandığı 1. ULUSAL MİMARLIK STİLİnin ürünleridir. Pek çok yapıda tekrar eden üçlü pencere sistemi ise, PEKER HAN ‘nı yapan Ahmet ve Cemal kalfaların bu bölgede çok sayıda yapı yapmış olduklarını düşündürmektedir.
Borsa Sarayı ve Kardiçali Han gibi gümrük bölgesinde yer alan ve 1. ULUSAL MİMARLIK ürünleri ile benzer özellikler gösteren bir diğer yapı da DOĞAN GÜVEN (SİLAHÇIOĞLU) iş hanıdır. Bu hanlar 19. Yüzyıl öncesi kervan konaklama amaçlı hanlardan farklı olarak işyeri olarak yapılmış binalardır.
Necatibey Caddesi üzerinde yer alan ve yangın öncesinden kalan bir yapı olan KISMET HAN, rustik taş cephe kaplaması, her katta değişen pencere tipi ve cephe bitiminde yer alan taş korkuluk çözümü ile Rönesans canlandırmacı özellikleri gösterir.
Köşe başında yer alan ve 1951 İzmir İmar Planı’nı yapan Emin Canpolat’ın tasarımı olan HELVACI HAN, çıkmaları, saçaklı çatı, çözümü, gri sıvası ile yapıldığı dönemde yaygın olan 2. ULUSAL MİMARLIK eğilimi ile rasyonalist-modernist yaklaşımının melez bir örneğidir.
Caddenin Halit Ziya Bulvarı girişinde yer alan YAZMACIOĞLU HANI, 2. ULUSAL MİMARLIK STİLİnin bir başka örneğidir.
Mimar Kemalettin caddesi 2002 yılında yeniden düzenlenmiştir. Bir moda merkezi olarak düşünülerek yeni görünümü bu doğrultuda tasarlanmıştır.
MİMAR KEMALETTİN CADDESİ VE ÇEVRESİ –KONAK-MERKEZ Fotoğraf Galerisi