Tarihi Mekanlar Kişisel Ansiklopedi Erol ŞAŞMAZ
  İZMİRİN ÖZEL MEKANLARI
      BERGAMA MEKANLARI
      BORNOVA
      MERKEZ MEKANLARI
      ALİAĞA MEKANLARI
      BALÇOVA MEKANLARI
      BAYINDIR MEKANLARI
      BAYRAKLI MEKANLARI
      BEYDAĞ MEKANLARI
      BUCA
      ÇEŞME MEKANLARI
      ÇİĞLİ
      DİKİLİ MEKANLARI
      FOÇA
      KARABURUN MEKANLARI
      KARŞIYAKA MEKANLARI
      KEMALPAŞA
      MENDERES MEKANLARI
      MENEMEN MEKANLARI
      ÖDEMİŞ MEKANLARI
      SEFERİHİSAR MEKANLARI
      SELÇUK
      TİRE
      TORBALI
      URLA MEKANLARI
  TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ
  İZMİRİN İLÇELERİ
  İZMİRİN CAMİLERİ
  İZMİRİN KİLİSELERİ
  İZMİRİN ANITLARI
  İZMİRİN HANLARI
  İZMİRİN HAMAMLARI
  İZMİRİN KAPLICALARI
  İZMİRİN ÇEŞMELERİ
  İZMİRİN SU KEMERLERİ
  İZMİRİN KÖPRÜLERİ
  İZMİRİN KALELERİ
  İZMİRİN SAAT KULELERİ
  İZMİRİN TÜRBELERİ
  İZMİRİN MEDRESELERİ
  İZMİRİN KERVANSARAYI

Mail listemize abone
olun, güncel
yayınlarımızdan
haberdar olun!

Bunun için,
Lütfen mail adresinizi girin.
  Ana Sayfa   |  Üye Kayıt   |  Üye Giriş   |  İletişim   
MEVLANA HEYKELİ – BUCA

Mevlâna heykeli 20.Haziran.2003 tarihinde açılmıştır. Zamanın Belediye Başkanı Mimar Cemil Şeboy, heykeltıraş Eray Okkan a yaptırtmıştır.
Heykel Buca’nın Tıngırtepe mevkiinde Tıngırtepe üzerine yapılmıştır. Etrafı çam ağaçları ile donanmış ve güzelleştirilmiştir. Tüm Buca ve İzmirin bir bölümüne hakim bir tepe üzerinde muhteşem bir manzaraya sahiptir.
Heykelin boyu 23 metre, zeminden yüksekliği 75 metredir. O zamanın 3. en yüksek heykellerinden biri idi. Şimdi bu özelliğini yitirmiş sıralamada gerilere düşmüştür.
Zeminde oluşturulan çelik yapı ile yanlarda kolonlarla havada birleştirilerek kaidesi oluşturulup heykel bu kaidenin üzerine oturtulmuştur. Heykelin kendisi de önce çelik yapı ile oluşturulup üzeri bakır ile kaplanmıştır. Sonra taş görüntüsü verebilmek için taş rengine boyanmıştır. Heykelin kendisi 40 ton ağırlığındadır. Heykelin kaidesinin içi boştur ve buraya camekânlı bir oda yapılmıştır. Odada şu anda belirli günlerde sema gösterileri yapılmakta ve ney dersleri verilmektedir. Ayrıca hediyelik eşyalar da satılmaktadır.
Mevlâna heykeli aslına uygun olsun diye döner tabanlı yapılmak istenmiş fakat döndürme sisteminin çok pahalı ve yüksek maliyeti nedeniyle hem de 40 ton ağırlığı döndürmek için lazım olan gücün temin edilmesi güç olduğundan vazgeçilmiştir. Ama yine de döndürme düzeneği yapılmıştır.
Heykelin çevresinde oluşturulan bahçenin zenginleştirilmesi için bahçenin çevresine sema dönen Semazen heykelcikleri yerleştirilmiş ve her bir heykelin kaidesi üzerine Hz. Mevlânanın veciz sözleri yazılmıştır.
Heykelin neden İzmir Bucada yapıldığı hikâyesine gelince; Hz. Mevlâna’nın sadece Konyaya ait olmadığı evrensel bir düşünür olduğu için ve de zamanın Belediye başkanının Hz. Mevlânanın Hakktan alıp halka vermek olan felsefesini benimsediği, onun da halktan aldığı oyları tekrar halka vermek olduğu felsefesiyle bu heykeli yaptırmıştır. Bucaya güzel bir anıt kazandırmıştır.
MEVLANA HEYKELİ – BUCA Fotoğraf Galerisi